Fókuszban a fülemülestike — szinte észrevétlenül veszítjük el a nádasok e parányi lakóját

Vágólapra másolva!
A mindössze 12 grammnyi fülemülesitke országokon átívelő összefogást indított el. Ez a rejtőzködő életmódot folytató, nádasokhoz kötődő madár Európa egyik veszélyeztetett énekesmadara, amelynek sorsa egyre inkább összefonódik a klímaváltozás és az élőhelyvesztés okozta nehézségekkel. 2025 március 28-30. között rendezte meg a Kiskunsági Madárvédelmi Egyesület az első tudományos fülemülesitke (Acrocephalus melanopogon) konferenciát. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület ügyvezetője nyitotta meg az összejövetelt, melyen számos civil szervezet kutatói és szakemberei vettek részt.
Vágólapra másolva!

A fülemülesitkét az Európai Unióban, mint kiemelt természetvédelmi értéket képviselő Natura 2000-es jelölőfajként tartják számon. Ennek az apró mindössze 10-12 grammot nyomó a vizes élőhelyekhez és jó minőségű nádasokhoz kötődő énekesmadárnak a kutatásával magyar madarászok több, mint két évtizede foglalkoznak. A faj európai költőállománya csökkenő tendenciát mutat, melynek fő okai a klímaváltozás (élőhelyek leszáradása) és a vonuló- és telelőterületeket egyre inkább érintő turisztikai beruházásokból eredő élőhelyvesztés.

Fülemülestike konferencia résztvevői. 2025.03.28.
Fülemülestike konferencia résztvevői. 2025.03.28.
Fotó: Greenfo

 

A faj célzott kutatását a Kiskunsági Madárvédelmi Egyesület 2002-ben kezdte meg, mert rendkívül kevés információ állt rendelkezésre a fülemülesitke vonuló- és telelőhely használatáról. A kutatás megkezdése óta több mint 100 önkéntes részvételével 10 ország 27 helyszínén 61 kutató-expedíció zajlott le, a terepen töltött munkanapok száma pedig megközelítette az 1000-et.

Karcza Zsolt a Magyar Madárgyűrűzési Központ vezetője előad a fülemülesitke konferencián.
Fotó: Greenfo


A madárgyűrűző expedíciók elsősorban a Balkán-félszigetre és a mediterrán térség más, a faj szempontjából fontos élőhelyekre szerveződtek. A kutatások az utóbbi időben kiterjednek a fülemülesitke Kelet-európai költőterületeire is.

A konferencián a résztvevők összefoglalták az elmúlt 23 év eredményeit, illetve megfogalmazták a jövőbeni célokat, áttekintették a Kárpát-medencei költőállomány helyzetét és a helyi gyűrűző állomásokon végzett alapkutatások eredményeit is.

Fülemülestike (Acrocephalus melanopogon).
Fotó: Lucar Vincour / Greenfo

Fontos feladatként tűztük ki a mediterrán térség meghatározó vonuló és telelő állomásainak további sztenderd vizsgálatát, a Kárpát-medencei állomány jelentőségének megállapítását az európai költőállomány tükrében, a fülemülesitke hazai állományának rövid- és hosszútávú változásainak nyomon követesét, valamint a nemzetközi kapcsolatok bővítését.– számolt be Németh Ákos, a kutatás vezetője. 

(Forrás: Greenfo:  https://greenfo.hu/)

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!