Május 25. és 27. között tartja 33. kongresszusát az Európai Mellkassebészeti Társaság.
Idén 71 országból, több, mint 1500 orvos érkezik a világ minden tájáról.
A kínaiak, az amerikaiak, teljes Európa is képviselteti magát. „Nem volt még Magyarország területén ilyen jelentős mellkassebészeti kongresszus. Ez azt jelzi, hogy a világ elfogadta és nagyra tartja a magyar mellkassebészetet.” – mondta el lapunknak Prof. Dr. Rényi-Vámos Ferenc, a Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinika Igazgatója, a Mellkassebészeti Klinika Igazgatója, az Országos Onkológiai Intézet Mellkasi Központjának vezetője és az Országos Pulmonológiai Intézet Mellkasi központ vezetője.
Budapesten létrejött egy Mellkasi Központ, aminek része Országos Onkológiai Intézet Mellkassebészeti Központja, a Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikája és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Mellkassebészeti Központja. Ebben a központban történik az egyik legtöbb mellkassebészeti műtét Európában.
A Blikk írása szerint egy olyan rendszer jött itt létre, amelyben az orvos a levett szövettani mintákkal épp csak át kell sétáljon a szomszéd szobába, ahol azonnal megkezdődhet a vizsgálat, a kutatók pedig részt vesznek a betegek kezelésének testreszabásában, ami egyedülálló.
Egy nemzetközi képzést is indítanak a magyarországi központban mellkassebészeknek, akik a robotsebészet és a még mindig ritkaság számba menő tüdőátültetés technikáját is eltanulhatják.
Prof. dr. Rényi-Vámos Ferenc azt is elmondta, hogy a világ minden tájáról várják a fiatal orvosokat, akik ezen a területen szeretnének specializálódni. Itt egy helyen koncentrálódik a tüdőátültetés, a robotsebészet és a nagyon magas szintű kutatás. A központban egyben medikusképzés is zajlik. A világ leghíresebb szakmai folyóirataiban jelennek meg az intézetben dolgozó és kutató tehetséges fiatalok tudományos munkái és eredményei.
Fontos kiemelni, hogy a központ egy olyan robottal dolgozik, amin a világ más tájain több szakmának osztoznia kell, ám itt korlátlanul áll a mellkassebészek rendelkezésére. A négykaros, jéghideg orvosi acélból készült gép elsőre rémisztőnek tűnhet, de olyan precizitást biztosít az orvosoknak, amit mással nem tudnának elérni. A működő tüdőátültetés program már 10 éves. Napi három robotműtétet hajtanak végre.
A tavalyi évben csaknem 600 műtétet végeztek el a mellkasban, évente pedig 2000 beavatkozást hajtanak végre.
„Sokba kerülnek ezek a műszerek, amikkel operálunk. A magyar kormány elképesztő összeget fordított arra, hogy a legmodernebb eszközökkel tudjuk a magyar embereket gyógyítani” – emelte ki a professzor.