Rejtélyes lényeket találtak a kínai űrállomáson

Vágólapra másolva!
Kínai kutatók egy eddig ismeretlen baktériumtörzset azonosítottak a Tienkung űrállomás egyik kabinjában. Ez az első alkalom, hogy Kína saját űrállomásán új mikrobafajt fedeztek fel. Az újonnan leírt „űrbaktérium” a Niallia tiangongensis nevet kapta, és egy, a Földön már ismert baktérium módosult változata.
Vágólapra másolva!

A baktériumok viselkedésének alapos megértése kulcsfontosságú lehet, hogy megvédjük az asztronauták egészségét a hosszabb ideig tartó űrmissziók során. A legfrissebb eredmények szerint a kutatóknak sikerült kimutatniuk, hogy a leírt új „űrbaktérium” egyedi mechanizmusok révén képes alkalmazkodni a világűr extrém körülményeihez; egyrészt jól viseli az oxidatív stresszt – vagyis az antioxidánsok és szabad gyökök egyensúlyának megbomlását-, másrészt hatékonyan képes kijavítani a sugárzás okozta sejtkárokat. Az eredmények ugyanakkor nem csupán az űrkutatásban segíthetnek, de az orvostudományban, sőt, a mezőgazdaságban is hasznosíthatóak lehetnek.

Az űrbaktérium felfedezése segíthet megérteni, miként lehet kibírni a hosszú távú űrutazást, és miként védekezhetünk annak káros hatásaival szemben.
Az űrbaktérium felfedezése segíthet megérteni, miként lehet kibírni a hosszú távú űrutazást, és miként védekezhetünk annak káros hatásaival szemben. (Illusztráció)
Fotó: OpenAI DALL-E

A felfedezést az International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology című tudományos folyóiratban publikálták.

Így találtak rá az új űrbaktériumra

A Sencsou–15 misszió személyzete hat hónapot töltött a Tienkung űrállomáson, ez idő alatt steril törlőkendők segítségével mikroorganizmusokat gyűjtöttek az űrállomás különböző moduljainak felületeiről. A begyűjtött mintákat fagyasztott állapotban juttatták vissza a Földre, ahol genomszekvenálással és anyagcsere-elemzéssel vizsgálták őket. Ezek az eljárások vezettek végül az új baktériumtörzs azonosításához.

A Niallia tiangongensis tanulmányozásakor a kutatók két kulcsfontosságú fehérjében – a BshB1-ben és a SplA-ban – olyan szerkezeti és működésbeli eltéréseket azonosítottak, amelyek hozzájárulhatnak a mikroorganizmus űrbéli túléléséhez. A tanulmány szerint e fehérjék elősegíthetik a biofilmképződést, az oxidatív stresszel szembeni védekezést, valamint a sugárzás okozta sejtkárosodások hatékony kijavítását.

A kínai sajtóbeszámolók szerint a felfedezésnek két fő megállapítása van:

  • Ha megértjük, miként képes ez a baktérium életben maradni az űr extrém viszonyai között, lehetőség nyílik olyan precíz beavatkozási stratégiák kidolgozására, amelyek az űreszközök biztonságosabb működését, valamint a mezőgazdasági, ipari és orvosi alkalmazásokat is támogatják.
  • A baktérium bizonyos szerves anyagok lebontásával segítheti a hulladékok újrahasznosítását.

A mikroorganizmusok az űrállomáson alkalmazkodnak az extrém körülményekhez - vagyis a mikrogravitációhoz, a sugárzáshoz és a zárt térhez – ami egyedülálló ellenálló képességüket mutatja. A Tienkungon zajló további kísérletektől új genetikai és anyagcsere-alapú felfedezéseket várnak, amelyek előmozdíthatják a fenntartható és innovatív biotechnológiai megoldásokat.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!