Először engedélyezik a genetikai teszt eredményeinek alkalmazását a biztosítók számára<br/>

Vágólapra másolva!
A brit kormány pénteken hivatalosan is bejelenti, hogy a biztosítótársaságok felhasználhatják egyes öröklődő betegségek genetikai tesztjeinek eredményeit. Ez az első példa a géntechnológia eredményeinek ilyen jellegű alkalmazására, amely várhatóan tovább fokozza a heves etikai vitákat.
Vágólapra másolva!

A genetikai teszteket egyelőre a Huntington chorea nevű gyógyíthatalan betegség - népies nevén "vitustánc" - esetében alkalmazzák. (Elfogadásra vár azoknak a teszteknek az alkalmazási lehetősége is, amelyek a mellrák örökletes kockázatát és az Alzheimer-kórt vizsgálják.) A Huntington chorea súlyos, a kezdeti mozgászavaroktól a teljes szellemi-fizikai leépülésig vezető kór, amely felnőttkorban, általában 40 év felett jelentkezik. Régóta ismert, hogy egyetlen gén hibája (mutációja, azaz örökletes megváltozása) áll kialakulásának hátterében, amely ráadásul elnyomja a másik szülőtől származó egészséges példányt (monogénes domináns öröklődés). A betegséget okozó hibás gén - amelyet már 1983 óta nagy biztonsággal, a 90-es évek közepe óta pedig egyértelműen ki lehet mutatni - születéstől kezdve jelen van a szervezetben.

Mivel a mutáció viszonylag ritka, a tesztet csak azok esetében alkalmazzák, akik családjában a betegség már előfordult. A teszteredménynek kétféle lélektani hatása lehet: vagy fiatalon, egyelőre teljesen egészségesen megtudja a páciens a halálos ítéletet, vagy éppen ellenkezőleg - negatív eredmény esetében óriási megkönnyebbülés következhet.

Eddig azonban még soha nem volt példa arra, hogy a betegség genetikai teszteredményeit üzleti célzattal használhassák fel. Első pillantásra a teszteredmények következményei itt is nyilvánvalóak lehetnek: hibás gén esetén a biztosítás felmondása, illetve a díjak emelése, egészséges ügyfélnél pedig az addigi - a családtörténet miatt - magasabb tarifák csökkentése. A biztosítók legalábbis ez utóbbit helyezik előtérbe, amikor a teszt mellett érvelnek. Hangsúlyozzák továbbá, hogy nincs tesztelési kényszer: John Durant professzor, a Genetics and Insurance Committee (a géntechnológia biztosítási vonatkozásait vizsgáló testület) elnöke szerint senki nem kérhető fel a teszt elvégzésére egy biztosítótársaság által. A cégek mindössze azt szeretnék elérni, hogy a biztosítás megkötése előtt joguk legyen betekinteni az esetleg meglévő korábbi tesztek eredményeibe, s ha ezt megtagadja az ügyfél, akkor élhessenek a magasabb díjszabással, illetve a visszautasítás jogával.

Két évvel ezelőtt a brit Humángenetikai Tanácsadó Bizottság moratóriumot javasolt a genetikai tesztek eredményeinek felhasználását illetően. A brit kormány azonban ezt elutasította, s úgy döntött, hogy a biztosítótársaságok használhatnak ilyen jellegű információkat, amennyiben a tesztelési technikákat a Genetics and Insurance Committee megbízhatónak minősíti.

A brit Huntington Társaság elnöke, Sue Watkin szerint a biztosítótársaságok már jelenleg is alkalmazzák a genetikai tesztek eredményét az árak kalkulálásánál, amennyiben információkhoz jutnak. A betegségre 50%-ban hajlamos ember életbiztosítási díjai 300%-kal magasabbak az átlagosnál, amit sokan nem is tudnak megfizetni. Watkin olyan alapítvány létrehozására szólította fel a kormányt, amelyből a veszélyeztetetteket lehetne biztosítani.

[origo]

Ajánló: