DNS-kiállítás: Az élet titkának első 50 éve

Vágólapra másolva!
A British Council a DNS szerkezete felfedezésének 50. évfordulója alkalmából kiállítást rendez a Millenáris Parkkal közösen DNS 50 - Az élet titkának első 50 éve címmel. A március 27-én 17 órakor megnyíló kiállítás egy hónapig tart nyitva, s neves szakemberek tartanak előadásokat a genetikai forró területeiről.
Vágólapra másolva!
DNA50 Portalhttp://dna50.britishcouncil.org/A British Council ünnepi DNS-honlapja.

Ötven évvel ezelőtt, 1953 áprilisában Cambridge-ben James Watson és Francis Crick - Maurice Wilkins és Rosalind Franklin korábbi eredményeire is alapozva - felvázolta a DNS-molekula szerkezeti felépítését. A legendás kettős spirál megszületett. A genetika fejlődéséhez azóta is világszerte több ezer kutató járult hozzá áldozatos munkájával. A DNS szerkezetének felfedezése kétségtelenül a 20. század legnagyobb intellektuális kalandját indította el, mely döntő kihatással lesz a 21. század emberének életére.

Forrás: British CouncilA British Council ebből az alkalomból indította el azt a rendezvénysorozatot, melynek nyitányaként 2003. március 27-e és április 27-e között nagyszabású kiállítást rendez a Millenáris Parkkal közösen DNS 50 - Az élet titkának első 50 éve címmel. A kiállítás bemutatja, hogyan járultak hozzá a Nagy-Britanniában dolgozó kutatók a genetika fejlődéséhez, attól az ötven évvel ezelőtti naptól kezdve, mikor a két tudós először publikálta az első eredményeket. A kiállítást David Green, a British Council főigazgatója nyitja meg.

Forrás: British CouncilA kiállítás megnyitóján négy budapesti és négy vidéki középiskola 200 diákja közösen szereli össze azt a közel 3 méteres DNS-modellt, amelynek alkotórészeit a kiállítás előtti héten a tanulók természettudományi órákon ismernek meg. A modell az egész kiállítás ideje alatt megtekinthető. A modell 12 méteres eredetije bekerült a Guinness rekordok könyvébe - ennek mintájára készült a Millenáris Parkban felállítandó példány is. A Budapestre érkező modell bejárta a világot - gyerekek ezrei szerelték már össze Indonéziától Dél-Afrikáig.

A kiállítás anyaga az alábbi, a nagyközönséget is foglalkoztató témaköröket öleli fel: sejtbiológiai kutatások, rákkutatás, klónozás (Hello, Dolly! címmel), a genetika bűnügyi és régészeti alkalmazásai, gyógyszerészeti genetika, genetikailag módosított élelmiszerek, illetve és a genetika által felvetett etikai, társadalmi kérdések. A kiállítást kísérő színes nyomtatott anyagok ingyenesen elérhetők lesznek a látogatók számára.