Jelentés készült a genetikai újítások és az élelmiszerek körüli dilemmákról

Vágólapra másolva!
A Nemzetközi Tudományos Tanács (ICSU) bejelentette, hogy megjelent az Új genetika, élelmiszerek és mezőgazdaság: genetikai felfedezések - társadalmi dilemmák című jelentése. A több mint 50 tudományos felmérés szintézisét tartalmazó jelentés értékeli azokat a kockázatokat és előnyöket, amelyek az új genetikai felfedezések élelmiszeripari és mezőgazdasági alkalmazásából fakadnak.
Vágólapra másolva!

Forrás: [origo]A jelentés azoknak a felméréseknek a körültekintő vizsgálatán alapul, amelyeket a nemzeti tudományos akadémiák, a nemzetközi szervezetek és a különféle magáncégek az elmúlt három évben (2000-2002) készítettek - mondta Gabrielle Persley, a jelentés összeállítója, a Doyle Alapítvány munkatársa. "Elemeztük a legfontosabb kérdéseket, meghatároztuk, hogy miben értenek egyet egymással a kutatók, illetve miről vitáznak, és jeleztük, hogy mely területeken kell további kutatásokat végezni."

A génkezelt élelmiszerekkel és egyéb genetikailag módosított organizmusokkal (GMO) kapcsolatban a jelentés öt kulcsfontosságú kérdést vizsgál:

- Kinek van szüksége génkezelt élelmiszerekre?
- Biztonságosan fogyaszthatók-e a génkezelt élelmiszerek?
- Hatnak-e a génkezelt organizmusok a környezetre?
- Megfelelőek-e a jelenlegi szabályozók?
- Befolyásolják-e a génkezelt organizmusok a kereskedelmet?

A jelentés egyidejűleg jelent meg nyomtatott formában és az interneten. A dokumentumot terjedelmes szövegmagyarázatokkal ellátott bibliográfia egészíti ki, az elektronikus változat pedig tartalmazza az eredeti felmérésekre utaló közvetlen linkeket is. Azok a magánszemélyek, akik nehezebben férnek hozzá az internethez, rövidesen CD-ROM-on is megkaphatják a jelentést. "Ez a dokumentum mindenki számára megkönnyíti a genetikai problémák megértését, és fontos információkat szolgáltat a politikusok és a jövendő kutatói számára" - nyilatkozta dr. Cartaghe Smith, az ICSU ügyvezető igazgató-helyettese.

Az 1931-ben alapított Nemzetközi Tudományos Tanács (ICSU) nem-kormányközi világszervezet, amely 101 nemzeti tudományos testületet és 27 nemzetközi tudományos szövetséget tömörít. Az ICSU nemzetközi hálózatára támaszkodva támogatja az interdiszciplináris kutatásokat, hogy megválaszolhassák a tudomány és a társadalom előtt álló legfontosabb kérdéseket, támogatja a tudományos adatokhoz és információkhoz való egyenlő hozzáférést, elősegíti a tudományos oktatást, és hozzájárul a tudományos kapacitások kiépítéséhez.

OTS-Cégvonal