A terhesség alatti diétázás árthat a magzatnak

Vágólapra másolva!
Egy friss tanulmányból kiderül, hogy a kismamák elégtelen táplálkozása vagy diétázása a méhben fejlődő magzat vérkeringésének zavarát eredményezi, ami felnőtt korban akár szívpanaszok és cukorbetegség kialakulásához is vezethet.
Vágólapra másolva!

A terhesség ideje alatt a fejlődő magzatot a méhlepényen és a köldökzsinóron keresztül az édesanya táplálja. Éppen ezért teljes egészében a kismama étkezésétől függ, milyen minőségű táplálékot és tápanyagokat kap a növekvő gyermek, valamint ezekből hogyan tudja felépíteni a saját, alakulóban lévő szervezetét. Mivel a magzat szervezete mindig az adott "kínálathoz" alkalmazkodik, képes például arra is, hogy a máján áthaladó vér mennyiségét a kapott tápanyagok függvényében megváltoztassa.

A máj olyan szervünk, mely rendkívül sokféle funkcióval rendelkezik. A májban termelődnek a vérfehérjék, a májsejtekben történik az epekiválasztás. A máj a szervezet anyagcseréjében alapvető szerepet játszik: a zsír-, szénhidrát- és fehérje-anyagcserében egyaránt fontos szerepe van, ezen kívül a szervezetünkbe jutott mérgező anyagok, vegyszerek, gyógyszerek közömbösítésében is elsődleges fontosságú. Éppen ezért a magzati kor utolsó szakaszában kiemelten fontos, hogy a máj vérellátása egyenletes legyen, valamint hogy megkapja azt a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot, amelynek segítségével optimálisan elláthatja feladatait.

A University of Southampton szakértői bergeni és oslói kollégáikkal közösen egy olyan kutatást végeztek, melyben a kismamák testsúlya és étrendje, valamint a fejlődő magzat egészségi állapota közötti összefüggést vizsgálták. A kutatáshoz 381 olyan kismamát választottak, akik terhességük utolsó szakaszában voltak, és ultrahangos módszerrel megmérték fejlődő magzatuk májának vérkeringését. Eredményként azt kapták, hogy a túl sovány, kiegyensúlyozatlan étrenden élő vagy diétázó terhes anyák magzatainak szervezetében több vér áramlott keresztül a májon, mint az egészségesen táplálkozó kismamák babáinak esetében. A magzat szervezete így próbálja ellensúlyozni az anya szervezetéből érkező tápanyagok elégtelen mennyiségét.

A szakértők szerint akár a kis mértékű vérkeringés-változásnak is hosszú távú következményei lehetnek: például a máj a későbbiekben nem lesz képes megbirkózni a zsírokban gazdagabb ételekkel, és a már megszületett gyermek nem fog tudni alkalmazkodni a nyugati országokra jellemző kalóriadúsabb táplálkozáshoz. Ez felnőtt korban különböző szívpanaszok és cukorbetegség kialakulásához vezethet.

A kutatók eredményeik megerősítésének érdekében azt tervezik, hogy a jövőben egészen iskolás korig nyomon követik a vizsgált gyermekek fejlődését, és ellenőrzik, hogy a megnövekedett magzati máj-vérkeringésnek valóban vannak-e hosszú távú hatásai.

Az azonban már most is egyértelmű, hogy mivel az egészséges táplálkozás a várandós édesanyák esetében kiemelten fontos, a kismamák ne csak a terhesség alatt, hanem már a fogantatást megelőzően is figyeljenek oda étrendjükre.

E+B