Vágólapra másolva!
Amerikai orvoskutatók új nanotechnológián dolgoznak: nanoméretű részecskéken szállítják be a gyógyszereket a daganatokba. Az apró részecskék lebomlás közben adagolják a szert, mely így hatékonyan gyógyít - legalábbis az egérkísérletek ezt bizonyítják.
Vágólapra másolva!

A nanotechnológia évtizedek óta lázban tartja a tudományt, mégis csupán az utóbbi években kezdjük valóban észrevenni, milyen lehetőségeket rejt magában. Az orvostudomány lehet az új technológia egyik legnagyobb felhasználója és "haszonélvezője". A rákkutatás területén az orvosok arra számítanak, hogy pontosabbá, precízebbé válik a gyógyszerek bevitele, mely idővel csökkentheti, esetleg át is veheti a nehezen kordában tartható kemo- és sugárterápiás kezelések szerepét.

A NanoBiotech News amerikai szaklap nemrég közölt összesítéséből az derült ki, hogy a világ kutatóközpontjaiban és biotech cégeinél jelenleg összesen 152 különféle nanogyógyszeren, gyógyításra használható nanoszerkezeten dolgoznak. Ezek egyike az új amerikai módszer.

A bostoni Harvard Orvosi Iskola (HMS) és a Massachusettsi Technológia Intézet (MIT) emberi prosztatarákkal fertőztek meg egereket, majd egy új eljárás segítségével meg is gyógyították őket. Az amerikai szakemberek olyan nanorészecskéket (tehát 100 nanométernél kisebb részecskéket) terveztek, melyeket a rák kezelésekor használatos gyógyszerrel, Taxoterrel láttak el. Ezeket fecskendezték be azokba az emberi eredetű daganatokba, melyeket korábban az egerek lágyékába ültettek be. A befecskendezett részecskék hidrogénből és egy olyan műanyagból állnak, mely apránként elbomlik, így fokozatosan teszi szabaddá és adagolja a gyógyszert.

A hír további része a Mindentudás Egyeteme oldalán olvasható.