Egy eddig ismeretlen immunsejt szerepe

Vágólapra másolva!
A University of Texas kutatói olyan, eddig nem ismert sejttípust fedeztek fel, amely kulcsszerepet játszik egyes gyulladásos és autoimmun betegségek kialakulásában. A felfedezés elősegítheti a betegségek hatékony gyógyítását és megelőzését.
Vágólapra másolva!

A Nature Immunology c. folyóiratban megjelent tanulmányban Chen Dong (University of Texas M. D. Anderson Cancer Center) és kollégái egy olyan sejttípusról számolnak be, amely többféle, krónikus gyulladással járó autoimmun betegség (pl. a reumatoid arthritis) kialakulásáért felelős. Az immunrendszer újonnan leírt sejttípusa a T-helper (Th), vagyis segítő T-sejtek közé tartozik, és "gyulladást okozó" T-sejtnek nevezték el a kutatók. Az is kiderült, hogy ez a sejttípus termeli az interleukin-17 (IL-17) nevű vegyületet, amelyet a kutatók már korábban is kapcsolatba hoztak az immunrendszer gyulladásos betegségeivel.

Sikerült kimutatni, hogy egyes autoimmun betegségek, valamint az asztma kialakulásakor a Th-sejtek komoly szerepet játszanak a gyulladás létrejöttének folyamatában. Ha sikerülne meggátolni a Th-sejtek aktivitását, akkor talán már a folyamat kezdetekor meg lehetne akadályozni a krónikus gyulladással járó betegségek kialakulását. "Ez azért is lenne nagyon előnyös, mert sok ígéretesnek tűnő gyógyszer tesztelése még éveket vehet igénybe, viszont az IL-17 termelődését gátló vegyületekkel már jóval rövidebb idő alatt is hatékony eredményeket lehetne elérni" - mondja Dong.

A T-helper sejtek a T-sejtek (T-limfociták) szubpopulációi, amelyek az immunválasz során az ún. effektor-sejtek képződését segítik elő. A T-helper sejteket CD4+ T-sejteknek is nevezik, mert a sejtfelszínen CD4 fehérjét expresszálnak. A CD4+ T-sejtek az ún. T-sejt receptoraik (TCR) segítségével ismerik fel az antigéneket. Az antigéneket az immunrendszer bizonyos sejttípusai - az antigénprezentáló sejtek - a sejtfelszíni MHC-fehérjéikhez kötve mutatják be a CD4+ T-sejtek számára. Miután a CD4+ T-sejtek hozzákötődtek a hivatásos antigénprezentáló sejtek MHC-antigén-komplexéhez, aktiválódnak és beindítják az immunválasz eseményeit.

A Th-sejtek és az IL-17 molekulák

Mostanáig kétféle T-helper sejt volt ismert, az 1-es és a 2-es típusú T-helper sejt (Th1 és Th2), amelyek egymástól eltérő citokin-készletet termelnek, ezért az immunválaszt eltérő irányba terelik. A Th1 citokinek a celluláris (sejtes) immunfolyamatok (pl. mikrobiális fertőzésekre adott immunválasz), a Th2 sejtek citokinjei pedig a humorális válasz létrejöttét segítik elő (pl. a B-sejtek ellenanyag-termelése). A citokinek a citokin-receptorhoz kötődve fejtik ki hatásukat. A citokinek közé tartoznak az interleukinek és az interferonok, így a Th-sejtek által termelt IL-17 is. A Th1 és a Th2 sejtek igen hatékony citokineket képesek termelni - ilyenek például az interferon-gamma és az interleukin-4 (IL-4) - de ezek a sejtek mégsem állnak kapcsolatban az IL-17 molekula termelésével, ami beindítja a gyulladásos reakciót. A kutatók emiatt nem értették, hogy pontosan mi okozza a szövetek gyulladását. Az egyetlen támpont az IL-17 fokozott előfordulása volt a gyulladt szövetekben, így például az asztmások tüdejében, vagy az autoimmun encephalomyelitis nevű betegségben szenvedő egerek agyában. "Az IL-17 molekulák jelen voltak, azonban nem tudtuk kideríteni, hogy a T-sejtek melyik típusától származnak" - mondta Dong.

Illyés András

Szómagyarázat

T-sejt - a T-sejt a fehérvérsejtek - limfociták - egyik fajtája, amely részben a szervezet patogének, kórokozók elleni védekezésében vesz részt, részben pedig a B-sejtek ellenanyag képzését szabályozza.

T-helper sejtek (Th, segítő T-sejtek) - a T limfociták szubpopulációi, amelyek az immunválasz folyamán az effektor sejtek képződését segítik. A Th1 és Th2 sejtek egymástól eltérő citokin-készletet termelnek, ennek megfelelően az immunválaszt eltérő irányba terelik. A Th1 citokinek a celluláris immunfolyamatok, a Th2 sejtek citokinjei a humorális válasz létrejöttét segítik elő.

Effektor-sejtek - végső differenciáltsági állapotban lévő limfociták, melyek az antigén (patogén) elpusztítását és eltakarítását eredményező mechanizmusokban vesznek részt.

Citokinek - az immunrendszer sejtjei által (de más sejtek által is) termelt, nem ellenanyag-természetű molekulák, melyek az adott citokint termelő vagy más sejt membránján lévő receptorhoz kötődve fejtik ki hatásukat. Számos citokin az "immunrendszer hormonjának" tekinthető.