A hegyigorillák megmenekülhetnek

Vágólapra másolva!
A kihalás szélén álló hegyigorillák száma örvendetes módon növekedni látszik.
Vágólapra másolva!

Dian Fossey biológus könyve, a Gorillák a ködben hívta föl a világ figyelmét az afrikai hegyigorillákra. A kutatónő, miután évtizedekig tanulmányozta a hegyigorillák csapatát, 1985-ben maga is az orvvadászok áldozata lett.

Az évszázados vadászat miatt dr. Fossey már csak 250 példányról számolt be, ám a kihalás szélére került faj populációja az elmúlt 13 évben közel 9%-kal nőtt.

Forrás: FFI
Hegyigorilla kölyök az esőerdőben

Az állatvédők véleménye szerint a lassú növekedés annak köszönhető, hogy a főemlősők turistalátványosságot jelentenek a háborúskodás miatt elszegényedett országoknak, s ezzel komoly bevételeket jelentenek a gazdaságnak. A gorillafaj élőhelye Afrika Ruanda, Uganda és a Kongói Demokratikus Köztársaság határán fekvő hegyvidéke, fogságban egyetlen egyed sem él.

A hegyigorillák tudományos nevüket, Gorilla beringei beringei, Oscar von Beringei német felfedezőről kapták, aki 1902. október 17-én bukkant rájuk.

1989-ben még 620 egyedet számoltak meg, s ez a szám mára 674 körülire emelkedett. Az állatok élőhelyét mára mind a három ország nemzeti parkokkal védi, ám a vadászat, az illegális kereskedelem és különösen a gorillák élőhelyének visszaszorulása miatt a kihalás veszélye változatlan.

Három környezetvédelmi csoport, a WWF, az Afrika Vadvilága Alapítvány (AWF), és a Fauna and Flora International (FFI) összefogásában létrejött Nemzetközi Gorillamegmentési Program (IGCP) együttesen igyekszik fellépni a faj megmentéséért.

"A nemzetközi összefogásnak köszönhető, hogy úgy tűnik, egyelőre legalábbis sikerült megmentenünk a fajt a teljes kipusztulástól" - nyilatkozta dr. Annette Lanjouw, az IGCP igazgatója. Az állatvédő szervezet szerint az ökoturizmus keretében több mint 10 ezren látogattak el a gorillák lakta nemzeti parkokba.

Forrás: IGCP
A gorilla kölykök 4 éves korukig maradnak anyjukkal

A turizmus egyrészről hatalmas bevételeket jelent a nemzeti parkokat üzemeltető országoknak, melyeket a világ legszegényebb államai közt tartanak számon, az idelátogatók áradatának azonban számos veszélye lehet. A turisták például fertőzéseket, betegségeket hozhatnak magukkal, melyek a gorillák számára akár halálosak is lehetnek.

Szerény remények

"A megfigyelt populációnövekedés igen szerény mértékű, a gorillákat fenyegető veszélyek változatlanok" - véli Lanjouw. "Az ugandai és ruandai nemzeti parkok jól működnek, de különösen elkeserítő a helyzet a Kongói Demokratikus Köztársaságban, ahol a háború miatt a gorillák magukra maradtak."