Robbanhat az Etna - hazai barlangászok beszámolója

Vágólapra másolva!
Az Etna tavaly őszi kitörésének nyomairól és következményeiről, illetve a jelenleg is aktív Stromboliról számolt be a dorogi barlangkutatók hazaérkező csapata.  
Vágólapra másolva!

Számos új, köztük több 300 méter átmérőjű és 150 méter mélységű kráter keletkezett az Etnán a tavaly a 2002 októberétől decemberéig tartó kitöréssorozat alatt, a Stromboli tűzhányóból pedig jelenleg is mázsás izzó kövek gördülnek 900 méteres magasságból a tengerbe - mondta el olaszországi úti élményekről szólva Lieber Tamás, a Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület (BEBTE) elnöke július 16-án.

A 18 tagú dorogi csapat láthatta azt a gigantikus, 80 méter széles, 50-60 méter mély és 400 méter hosszúságú törésvonalat, amelyből a kiömlő láva az Etnán maga alá temette Provenzana turistaközpont több épületét - tette hozzá Lieber Tamás. A csapat június végétől 11 napot töltött Olaszországban egy vulkánkitörésekre specializálódott csoporttal, tapasztalatszerzés céljából. Helyi szakértőktől megtudták, hogy az Etna Bocca Nuova nevű főkráterének egyik kürtője elzáródott, s a felgyülemlő gázok miatt erőteljes robbanásra lehet számítani.

Újabban a Stromboli közelében lévő egyik szirt áll a vulkanológusok érdeklődésének középpontjában, ott zajlanak ugyanis azok a tenger alatti jelenségek, amelyek igazolják, hogy a tenger mélyén aktív vulkánosság zajlik.

"Mivel a Stromboli vulkánt a csúcsrégióban keletkezett törések miatt lezárták, lávafolyamát csak hajóról tudtuk megfigyelni és filmre venni" - jegyezte meg a BEBTE elnöke.

A BEBTE 1992-ben jött létre, s jelenleg mintegy 100 tagja van. Tevékenysége a kezdetekben a Dorog és Esztergom határában lévő sátorkőpusztai barlang megóvására és bemutatására terjedt ki. Az utóbbi években ehhez párosult a szélesebb körű természet- és környezetvédelem, valamint tudományos megfigyelések és az ismeretterjesztés.