Európa: megkezdődhetett a globális felmelegedés

Vágólapra másolva!
Az Európát sújtó hőhullámok, a szélsőséges szárazság, és a pusztító erdőtüzek nyomán sokan meg vannak győződve róla: a globális felmelegedés már nem elméleti dolog, hanem realitás.
Vágólapra másolva!

Míg a szakemberek többsége arra figyelmeztet, hogy rövid időszakokból nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, az emberek egyre gyakrabban néznek szembe szélsőséges időjárási viszonyokkal.

Nem egészen egy éve emberáldozatokat is követelő áradások söpörtek végig Németországon, Ausztrián, Csehországon és Oroszországon, idén viszont a szélsőségesen forró és száraz időjárás jelenti a legnagyobb fenyegetést. Szakértők szerint a rendszeres meteorológiai adatrögzítés megkezdése (kb. 1870) óta nem volt ennyire hosszú száraz és forró időszak Európában. Az ennyire rövid időbeli eltéréssel jelentkező szélsőséges állapotok sokak szerint a klíma egyensúlyának megbomlására utalnak.

Globális felmelegedés linkekhttp://vizsla.origo.hu/katalogus/tudomany/termeszettudomany/ur-_es_foldtudomanyok/meteorologia/klimatologia,_eghajlat/globalis_felmelegedes/

Mint arról korábban beszámoltunk, a magas hőmérséklet miatt Franciaország déli részén sok helyütt deformálódtak a vasúti sínek, a földközi-tengeri üdülőhelyeken a víz hőmérséklete elérte a 28 Celsius-fokot. A meteorológusok attól tartanak, hogy trópusi viharok keletkeznek. Olaszországban és Spanyolországban a szokatlanul nagy hőség már a háziállatok tömeges pusztulásához vezetett.

Erdőtüzek pusztítanak Franciaországban, Portugáliában, Oroszországban és Horvátországban. Az olasz nemzeti geofizikai intézet vezető meteorológusa szerint a hőség újabb adalék a globális felmelegedés létezésére, de még nem tekinthető döntő bizonyítéknak. Antonio Navarra a Reutersnek elmondta: az egész Mediterrán-régió 2-3 fokkal melegebb az ilyenkor megszokottnál, s ha ez a jelenség tartós marad, az összhangban lesz a felmelegedés hatásait előrejelző klímamodellekkel.