Újabb ciánveszély-forrás - környezetvédők tüntettek Budapesten

Vágólapra másolva!
A Magyar Természetvédők Szövetsége, a szegedi CSEMETE, a Greenpeace, a Rügyecskék Alapítvány, a Védegylet és további 26 magyar környezetvédő szervezet bejelentett tüntetést rendezett hétfőn, november 10-én délután 5 órakor Budapesten a kanadai nagykövetség előtt tiltakozva az ellen, hogy Kanada gazdasági kényszert gyakorol Romániával szemben a Verespatakra tervezett nyíltszíni ciános aranybánya megvalósításáért.
Vágólapra másolva!

A meglehetősen jó hangulatú tüntetés mintegy 60 résztvevője Haloween partyra hívta a követséget, felszólítva, hogy inkább ünnepeljen és mulasson, mint ciánnal hazárdírozzon. Ezen tiltakozásukat petícióba foglalták, amelyet 30 hazai környezetvédő civil szervezet írt alá, a követség azonban nem érezte magát érintettnek, és a petíciót nem vette át. A környezetvédők ezért a petíciót faxon és postán juttatták el a követségnek, és nyilatkozatot vár részükről az ügyben.

A budapestivel párhuzamosan környezetvédő szervezetek Európa-szerte több országban rendeztek hétfőn figyelemfelkeltő megmozdulást Kanada nagykövetségei előtt, így volt tüntetés Romániában, Németországban, Dániában és Hollandiában, Kanadában pedig sajtótájékoztató tartottak.

Romániában, a tüntetést megelőzően 200 fő - köztük hatvanan Verespatakról érkeztek - virrasztást tartott Bukarestben az Ortodox Patriarkátus előtt a romániai ortodox egyház ugyanis november 15-i zsinati ülésén hozza meg végső döntését arról, engedélyezi-e a verespataki templomok eladását, a temetők kitelepítését. A virrasztókat az egyház utasítására kirendelt biztonsági erők a templomkert elhagyására kényszerítették.

Forrás: Soós Attila/GreenpeaceMint ismeretes, Verespatakon egy részben kanadai tulajdonú, bányászati gyakorlattal nem rendelkező cég készül megnyitni Európa legnagyobb nyíltszíni aranybányáját, amely a nagybányaihoz hasonló ciános technológiával működne, de annál sokkal nagyobb méretekben.

A bánya megnyitása két település felszámolását, több száz család kitelepítését, a maguk nemében páratlan római kori leletek megsemmisítését, festői hegyvidéki táj lerombolását jelentené, valamint baleset esetén ismét szennyezési veszélyforrást a térség és Magyarország számára - mutattak rá a demonstráció szervezői.