A füst pusztítja a Kilimandzsáró havát

Vágólapra másolva!
2020-ra eltűnhet az összes hó Tanzánia világhírű hegyóriása, a Kilimandzsáró hegycsúcsáról, mivel az égetéssel végzett erdőirtás és az általános felmelegedés következtében gleccserei folyamatosan olvadnak.
Vágólapra másolva!

Az olvadás havonta mintegy 300 köbméterrel csökkenti a hegy tetejét borító jégtakarót, helyrehozhatatlan károkat okozva. A jelenség negatív hatással van a térségbeli idegenforgalomra is - vélekedett Jeff Koinange, a CNN amerikai hírtelevízió kommentátora.

A gleccserek olvadását az általános felmelegedés sajnos elkerülhetetlenné teszi, a jégtakaró pusztulása azonban lassabb lehetne, ha a helybéli lakosság - akik újabb és újabb földterületeket akarnak bevonni a mezőgazdasági művelésbe - nem égetéssel irtaná az erdőt. Az erdőirtók kis tüzei ugyanis többnyire szétterjednek, és a tervezettnél jóval nagyobb területen égetik hamuvá a növényzetet. Pedig az erdők léte elengedhetetlen feltétele a csapadékképződésnek. A csapadék mennyiségének fokozatos csökkenése rossz termést és éhínséget vetít előre a térségben lakók számára. Az általános felmelegedés hatását ilyen módon felerősítő mezőgazdasági tevékenység a vártnál jóval hamarabb teheti tönkre a Kelet-Afrika egyik szimbólumának számító Kilimandzsáró világhírű hókupoláját.

A tanzániai kormány már megpróbált lépéseket tenni a Kilimandzsáró egész területének nemzeti parkká, valamint nemzeti örökséggé nyilvánításáért, és meglehetősen meddő kísérleteket tett a helybéli gazdálkodók erdőirtási szokásainak megváltoztatására. Az égetések mindennek ellenére folytatódtak.

Forrás:O.S. Univ.A Kilimandzsáró gleccserei még nem is olyan régen bővizű patakokat tápláltak, ezek a vízfolyások azonban mostanra a jégfolyamok zsugorodása miatt csörgedező erecskékké váltak. Christian Lambrecht, az ENSZ környezetvédelmi programjának illetékese szerint ha a helyzet nem változik, két évtized sem kell hozzá, hogy mindez már a múlté legyen.

Andreas Hemp, a németországi Bayreuth egyetemének munkatársa arra figyelmeztetett, hogy a csodálatos szépségű gleccserek és a hókupola eltűnésével világunk szegényebb lesz ugyan egy mítosszal, az ökológiai szempontok azonban még ennél is fontosabbak: a hegyoldali erdők elpusztulása nyomán ugyanis teljesen összeomlana Észak-Tanzánia természeti környezetének egyensúlya.