Az AIDS miatt lassul a népességnövekedés

Vágólapra másolva!
Lassul a világ népességnövekedése, mert egyre többen halnak meg AIDS-ben, az európai és az észak-amerikai nők pedig egyre kevesebb gyereket szülnek. 2050-re a világ legnépesebb országa India lesz, megelőzve az eddig vezető Kínát - áll abban a jelentésben, amit az Egyesült Államok Népszámlálási Hivatala készíttetett.
Vágólapra másolva!

A világ népességének növekedése lassul, részben azért, mert egyre kevesebb gyereket szülnek az európai és az észak-amerikai nők, részben pedig, mert egyre többen halnak meg AIDS-ben, különösen Afrikában. Az Egyesült Államok Népszámlálási Hivatala által készíttetett jelentés szerint 2050-re körülbelül 9 milliárd ember lesz a földön, ami majdnem 50 százalékkal több, mint a 2002-es 6,2 milliárdos szám. Ennek ellenére a növekedés jelentősen lelassul. A világ népessége 1,2 százalékkal, vagyis 74 millió emberrel nőtt 2001-ről 2002-re. Ez a növekedés előreláthatólag 0,42 százalékra csökken.

A jelentés összhangban van az ENSZ előrejelzéseivel is. Most még az 1998-ban becsült adatoknál is kisebb népességet várnak 2050-re. Az előrejelzés készítői figyelmeztetnek, hogy mindkét faktor, tehát a fejlett országok alacsony termékenységi mutatói és az AIDS terjedése is változhat a következő 50 évben. "Míg az Egyesült Államokban és Európában a nők egyre kevesebb gyereket szülnek, addig Indiában, Afrika egyes részein és más fejlődő országokban a termékenység továbbra is magas marad" - állítja Carl Haub, a Népesedési Tájékoztatási Hivatal demográfusa. A kérdés az, hogy elterjed-e a fogamzásgátlók használata és a családtervezés ezekben az országokban. Például Indiában, ahol előreláthatólag több mint 50 százalékkal nő a lakosság 2050-re. Ezzel, megelőzve Kínát, India lesz a legnépesebb ország a világon.

A becslések szerint legalább 100 millió olyan nő él a fejlődő országokban, aki szeretné megtervezni terhességeit, de nem jut fogamzásgátlóhoz. "A családtervezés oktatása Indiában és Afrikában nem könnyű, mert sok egymástól távol eső kis falu van, ahová nehezen jutnak el a szakemberek" - mondta Haub az AP-nek. A mai átlag szerint egy nő 2,6 gyereket szül élete során. A jelentés szerint ez a szám 2050-re kettőre fog csökkenni.

Az AIDS több mint 20 millió embert ölt meg, amióta elkezdődött a járvány körülbelül 20 évvel ezelőtt. Ma körülbelül 10 millió ember HIV-fertőzött - állapítja meg a jelentés. Ha nem történik valami jelentős orvosi áttörés, ezek az emberek meg fognak halni a következő 10 évben. Ha az AIDS tovább terjed, az ázsiai, latin-amerikai és különösen az afrikai országok népessége jelentősen csökkenhet. "Az AIDS ezekben az országokban nemcsak a gazdaságilag, hanem termékenységileg is a legfontosabb éveikben öli meg az embereket" - mondja Steve Mosher, a Népességkutató Intézet munkatársa.

Az előrejelzés szerint a tendenciák megfordulhatnak, ha az AIDS-felvilágosító programok sikeresen elterjednek a fejlődő országokban. Pozitív jelek vannak Thaiföldön, Szenegálban és Ugandában ahol, úgy tűnik, stagnál az AIDS terjedése.

A jelentés kitér a népesség elöregedésére is. 2002-ben a világ népességének 7 százaléka volt 65 évnél idősebb, 2050-ben ez az arány előreláthatólag 17 százalék lesz.

Hablicsek László, a Népességtudományi Kutatóintézet igazgató-helyettese egyetért az amerikai kutatók következtetéseivel, miszerint a föld lakossága 2050-re "csak" körülbelül 9 milliárd fő lesz, szemben a korábban becsült 10 milliárd fölötti adatokkal. A demográfus azonban az okokat másban látja. Szerinte az AIDS terjedése "elég lokális probléma", ami csak Afrikában okoz komoly népességcsökkenést. "A többi régióban sikeresen küzdenek az AIDS ellen" - mondta a kutató az [origo]-nak. Hablicsek László szerint az európai és amerikai nők gyerekvállalása sem befolyásolja döntően a világ népességének számát, mert az itt élők csak a Föld népességének egyötödét teszik ki. A demográfus úgy látja, hogy a lassulást a fejlődő országok okozzák. Szerinte Dél-Amerika és Ázsia nagy részén a nők - hasonló okokból, mint Európában - egyre kevesebbet fognak szülni, és ez vezet a népesség növekedésének lassulásához.

Ami Magyarországot illeti, a demográfus szerint lassítható, de csak hosszú távon állítható meg a népesség csökkenése. Ennek egyik eszköze lehet a bevándorlók befogadása. Hablicsek László szerint arra is vannak jelek, hogy 2005-től fokozatosan emelkedni fog a születések száma Magyarországon.