Szenzációs régészeti leletek Gorsiumban<br/>

Vágólapra másolva!
A Tác melletti Gorsiumban a régészek felszínre hozták a provincia főtemplomának egyharmadát az idei ásatási idényben - jelentette be Fitz Jenő, a feltárást 42 éve irányító régészprofesszor szombaton, az új leleteket ismertető bemutatón.
Vágólapra másolva!

Elmondta: tavasszal még úgy tervezték, hogy az idén a főtemplom feltárásával folytatják a kutatást. Mivel azonban annak nagyobbik részére a IV. században egy közfürdőt építettek, aminek a teljes feltárására, dokumentálására, majd lebontására s az alatta húzódó templom kibontására kevés volt az ásatás számára biztosított pénz, a templom szabadon kibontható nyugati részén láttak munkához.



A korábban feltárt romok

A kutatás során előkerült a homlokzatot díszítő négy pillér helye, valamint a közvetlenül utánuk kialakított előcsarnok, előhajó. Megtalálták a régészek azt a pódiumfalat, amelyen a templom állt, s az északi oldalon egy helyenként kétméteres magasságban húzódó kerítést is kibontottak.
A feltárt leletek azért szenzációsak, mert Európában a gorsiumi az egyetlen olyan római szentélykerület - középpontjában a főtemplommal -, amely teljes egészében feltárható.
Jövőre - amennyiben megkapja a szükséges pénzt a kutatócsoport - a főtemplom, az előtte húzódó s a provincia főoltárát is magába foglaló impozáns tér teljes feltárásával folytatódnak a munkálatok.
A feltárást és a leletek rekonstrukcióját követően lenyűgöző kép fogadja majd a Gorsiumba látogatókat. Az odaérkezők nagy nyitott teret fognak látni, a háttérben a díszkutakkal ékesített fallal, a főtemplommal és a monumentális pillérsorral.
Az idei ásatás több kisebb, de érdekes lelettel is szolgált: feltártak egyebek között egy I. századi, még a katonai tábort kiszolgáló ásott kutat, a III. században újjáépített nyugati városfalból pedig mintegy 150-160 olyan faragott római követ bontottak ki, amelyekkel monumentális sírépítményeket lehet majd rekonstruálni.

(ÉT)

Ajánló: