Az Elgin-márványokat kilopták az országból?<br/>

Vágólapra másolva!
A briteknek nem volt engedélye, hogy kivigyék a műkincseket Görögországból, s a hamisítványt török hivatalnokokkal csináltatták meg, jókora baksis fejében.
Vágólapra másolva!



Újabb fordulatot vett a Görögország és Nagy-Britannia között az Elgin-márványokról régóta tartó vita. Az athéni Parthenont díszítő ókori márványokat Lord Elgin vitte ki az Ottomán Birodalomhoz tartozó Görögországból még 1801-ben, az ottománok engedélyével. Görögország arra hivatkozik, hogy Törökország nem volt illetékes görög nemzeti kincsek kérdésében. A vita ezen a ponton elakadt. A márványokról a napokban tartott újabb nemzetközi konferencia botrányba fulladt, amikor David Rudenstine, a Benjamin Í. Cardozo jogakadémia jogászprofesszora bejelentette: Lord Elginnek semmiféle engedélye nem volt.

Nagy-Britannia görögországi nagykövete annak idején tizenhét figurát és ötvenhat márványlapot vitt ki az országból. A britek a vitában mindvégig arra hivatkoztak: Lord Elgin engedélyt kapott az ottomán kormánytól, amelyhez akkor Görögország tartozott, hogy Britanniába vigye a márványokat. Rudenstine azonban végigkutatta az isztambuli archívumokat, s nyomát sem találta ilyen okmánynak. A brit parlamentben 1816-ban az állítólagos engedély angol nyelvű fordítását felolvasták. Rudenstine mégsem talált semmi ilyesmit, noha abból az időszakból ennél jóval jelentéktelenebb dokumentumok is rendben megtalálhatók az isztambuli archívumokban.

A dokumentum Rudenstine szerint Elgin lelkészének, Philip Huntnak a hamisítványa. Elginnek nem volt engedélye, hogy kivigye a műkincseket az országból, s a hamisítványt Hunt csináltatta meg Athénban török hivatalnokokkal, jókora baksis fejében.
Rudenstine az elméletét egy levélre alapozza, amelyet Elgin kapott lelkészétől 1801-ben. Ebben arról tájékoztatta a lordot, hogy a Parthenont díszítő frízből panelek és figurák kerültek elő, s végre eljött az alkalom, hogy "legvérmesebb reményeink" is valóra váljanak.

(Élet és Tudomány)

Ajánló:

Bővebben az Elgin-márványokról. A Parthenon márványai.

Korábban:

2000. január 14. A görög kulturális miniszter azzal vádolja a British Museumot, hogy restaurátorai megrongálták a Parthenon Elgin-márványok néven elhíresült márványdarabjait és -szobrait az 1930-as években elvégzett tisztítás során.