A Föld legpontosabb térhatású domborzati térképei

Vágólapra másolva!
A NASA közzétette a bolygónk felszínéről készített legnagyobb részletességű, 3D-s térképek első sorozatát. Az adatokat űrrepülőgépről nyerték.
Vágólapra másolva!

Az Endeavour űrrepülőgép nem mindennapi küldetést hajtott végre 2000 februárjában: a NASA és a NIMA (National Imagery and Mapping Agency, USA) szervezésében radartérképezéssel gyűjtött adatokat egy minden korábbinál nagyobb felbontású (részletesebb) és kiterjedtebb digitális topográfiai adatbázis létrehozásához, amely a földfelszín minden korábbinál pontosabb térhatású térképének elkészítését célozta.

A küldetés hivatalos neve Shuttle Radar Topography Mission (SRTM) volt, azaz űrrepülőgépes radartérképezési küldetés. A legénység négy amerikai, egy japán és egy német asztronautából állt. A munka során két speciális radarberendezést használtak, amelyek egyike egy 60 méter hosszú árbocon helyezkedett el. Ezzel a megoldással gyakorlatilag "sztereo-képeket" tudtak készíteni, különböző szög alatt letapogatva az adott felszínrészleteket (ún. radar-interferometria).

A szárazföldek felszínének azt a 80%-át térképezték fel, amelyen az emberiség 95%-a él. A térképezési terület az északi szélesség 60. fokától a déli szélesség 56. fokáig terjedt. A felvett adatmennyiség néhány terrabájtnyira rúg, ami mögött kb. egymilliárd mérés van.

A 233 km-es magasságból nyert adatokból számítógépes képalkotási módszerrel készítik a térképeket. Az adatfeldolgozás éveket is igénybe vehet, de a szakemberek szerint megéri majd a várakozás: a jelenleg használt legjobb térképeknél 30-100-szor pontosabb, csaknem az egész bolygóra kiterjedő domborzati térkép kerül a kezünkbe, legalább 30 méteres felbontással. Ez a munka már igencsak időszerű volt, hiszen mégiscsak furcsa, hogy két bolygószomszédunkról (Vénusz és Mars) jobb globális domborzati térképekkel rendelkezünk, mint saját otthonunkról.

A térképek gyakorlati hasznosítása minden olyan program számára gyümölcsöző lehet, amelynek egy adott felszíni terület pontos alaktani és magassági viszonyaira van szüksége.

Kamcsatka hegyláncainak képe már az új adatbázis alapján készült

- árvízvédelem
- talajvédelem
- erdősítési programok
- vulkánok aktivitásának megfigyelése
- földrengéskutatás
- gleccserek mozgásának követése.

A feldolgozott radarképek a katonai, a civil és tudományos szféra számára egyaránt jól használhatók. Néhány érdekes alkalmazási lehetőség: valósághű repülési szimulátorok, hatékonyabb csatornahálózatok tervezése, biztonságosabb navigáció, sőt, pontosabb turistatérképek elkészítése.

S. T.

A témához kapcsolódó oldalak