Virtuális utazás az emberi testben

Vágólapra másolva!
Az endoszkópos vizsgálat igen kényelmetlen, ráadásul kilyukaszthatja a szervek falait. Manapság az orvosi képalkotás újabb forradalmi változás küszöbén áll: a virtuális tükrözéssel feltérképezhető a szervek belseje, mégpedig a kellemetlen és kockázatos csövek használata nélkül.
Vágólapra másolva!

Megnézni (nem csak elképzelni), "hogyan halad az örök anyag a belek alagútjain", valamikor az orvostudomány egyik megoldatlan nagy problémája volt. Körülbelül 40 évvel ezelőtt érkeztek meg az endoszkópok - optikai szállal kibélelt csövek -, melyeket az üreges szerveken keresztülvezetve - álló, illetve mozgóképeken lehetett a bélben zajló folyamatokat rögzíteni. Az endoszkópok használata ugyanakkor súlyos problémákat vetett fel, amelyeket eddig nem lehetett megoldani. Mostanában fordulat történt.

Betegek millióit mentették meg az endoszkópos vizsgálatokkal megalapozott diagnózisok, bár a technológia még mindig nem tökéletes. Egyelőre igen kényelmetlen, ráadásul kilyukaszthatja a szervek falait, és ezzel halálos fertőzésnek teheti ki a betegeket - írja a Scientific American.

Manapság az orvosi képalkotás újabb forradalmi változás küszöbén áll. Újfajta technológiával: virtuális tükrözéssel feltérképezhető a szervek belseje, mégpedig a kellemetlen és kockázatos csövek használata nélkül. Először a 90-es évek elején tűnt fel az eljárás, mely a részletes képalkotó technológiát ötvözi a fejlett grafikus szoftverekkel, hogy kifinomult, nagyon pontos képeket készítsen a belső szervekről.
A virtuális endoszkópia során a beteget komputertomográfiás (CT) vizsgálatnak vetik alá: a CT-gép különböző szögekből érkező röntgensugarakkal készít számos, vékony keresztmetszeti képet az adott testrészről. Ezeket a képeket aztán beviszik számítógépbe, ahol a grafikai szoftver algoritmusai egyetlen háromdimenziós alakká olvasztják össze a mintákat.

Ezután az orvosok keresztül-kasul bejárhatják az adott üreges szervet, mellőzve a hosszú és kellemetlen vizsgálatot. Az egész folyamat - a képalkotástól az interpretációig - mindössze néhány percig tart, általában fájdalommentes, és csak annyi kockázata van, mint a mellkasröntgennek. Mostanában a legtöbb kutató virtuális technikát alkalmaz, hogy feltérképezze a beleket és a légutakat. A technológia valójában a test összes üreges szervének vizsgálatára alkalmas.

A program bemutatkozása óta több finomításon is átesett. A CT-szkennerek sokkal vékonyabb képszeleteket gyűjtenek a testről, mint azelőtt, és ezzel lehetővé teszik a legapróbb elváltozások megfigyelését is. A szoftver pedig sokkal élesebb háromdimenziós képet hoz létre. A virtuális bél- és légcsővizsgálat majdnem olyan pontos, mind a belső tükrözés.

Virtuális endoszkópiával sok olyan betegség felfedezhető, melyeknek kezelése ajánlott lenne korai stádiumban. A vizsgálat például könnyen kimutatja a vastagbélrákot, ami a második leggyakoribb daganatos halálozási ok, s évente mintegy 60 ezer embert visz el. Többnyire a belekben növekvő polipok ölik meg a betegeket. Ellenben, ha a rákos burjánzást hamar felfedezik, a betegek túlélési esélye 90 százalék. Eddig azonban csak kevesen mutattak hajlandóságot a béltükrözés elviselésére.

A technika viszont még tökéletlen. A vizsgálat előtt egy nappal kiadós hashajtás történik, mert a CT nem képes megkülönböztetni a bélsarat a polipoktól. Éppen ezért a kutatók most egy olyan folyadékot állítanak elő, mely megjelöli a salakanyagot. A számítógépek a képalkotás során ki is vonják a bélből a felesleges anyagot. A bél puffasztó célú felfúvása helyett szén-dioxiddal kísérleteznek, ami könnyen felszívódik a testben. Olyan közvetítő anyagokat is kifejlesztenek, melyeknek befecskendezése után a polipokat meg lehet jelölni, és így a felületi sérülések vizsgálhatók.

Néhány kutató a hörgő fizikális tükrözése helyett már a virtuális tükrözés segítségével alkot háromdimenziós képet a tüdőlebenyekről és a légutakról. Friss tanulmányok szerint a virtuális belső tükrözés majdnem olyan eredményes, mint az eredeti, már ami a polipok azonosítását és más ártalmatlan dolgoktól való megkülönböztetését illeti.

Németh Magdolna

Ajánlat:

Virtual Voyage Through the Body
A Scientific American cikke, további információkkal, képekkel és a témához kapcsolódó hivatkozásokkal.