Kokain-ujjlenyomatok: csapás a kábítószerkartellekre

Vágólapra másolva!
A tudomány csapást mér a nemzetközi kábítószerkartellekre, ugyanis amerikai kutatók olyan, nagyon pontos módszert dolgoztak ki, amellyel meg lehet állapítani, hogy a kokain melyik országból származik.
Vágólapra másolva!

Ez hatásos új fegyvert adhat a kábítószer-ellenes szervezetek kezébe a forgalmazók ellen vívott harcukban. James Ehleringer, az Utah Egyetem kutatója a Reuters munkatársának elmondta: a tudomány nagy sikerének tekinti, hogy meg tudják különböztetni, ki milyen eredetű kábítószert árul.

Az amerikai kutatók a kokain kémiai ujjlenyomatának vizsgálatával állapítják meg a kábítószer származási országát. Ennek a technikának a segítségével könnyebbé válik a kereskedelmi útvonalak felderítése is, és azonosítani lehet az új kokaintermelő övezeteket. A coca-levelek feldolgozási folyamata nem változtatja meg a kokain kémiai névjegyét.

Az emberi ujjlenyomathoz, vagy az emberi DNS-hez nagyon hasonlóan a kokainnak, valamint a morfiumnak és a heroinnak is jellegzetes szerkezete jegyei vannak. A DNS helyett azonban a kábítószerek esetében a tudósok úgynevezett környezeti lenyomatok után kutatnak, amelyek meghatározzák a szén- és a nitrogénizotópok arányait a kokainban.

Mint Ehleringer elmondta, sikerült megbízhatóan azonosítani a kokain "ujjlenyomatát". Az amerikai tudósok kutatási eredményeiket a Nature című szakfolyóiratban publikálták. Úgy találták, hogy a helyszín talajösszetétele, a nedvességtartalom és a száraz évszak hosszúsága a meghatározó, ugyanis a környezet és a talaj kombinációja a jelek szerint minden egyes helyszínen egyedülálló a maga nemében.

A világon forgalmazott kokain mintegy 99 százaléka Kolumbiából, Bolíviából és Peruból ered. Az amerikai kábítószer-ellenes hivatallal (DEA) szorosan együttműködő tudósok ma már pontosan meg tudják állapítani, hogy az adott kokaintétel konkrétan melyik földrajzi térségből származik.