A világ első szilícium-lézere

Vágólapra másolva!
A Kaliforniai Egyetem kutatóinak friss eredménye fontos lépés az optikai számítógép létrehozásához vezető hosszú úton.
Vágólapra másolva!

Napjainkban az adatforgalom túlnyomó többsége optikai kábeleken zajlik, ezekben fény hordozza az információt. Az információfeldolgozás és -kezelés viszont elektromos árammal működő eszközökben történik, ezért a fényjeleket árammá kell átalakítani. Az lenne a jó, ha az optikai kábelen beérkezett adatokat közvetlenül tudná kezelni egy optikai számítógép, amelyben szintén fény az információhordozó. A mai számítógépchipek túlnyomó hányadának szilícium az alapanyaga, azonban a szilíciumkristály atomi rácsában fellépő rezgések miatt a bejövő, fénnyé alakítandó energia nagy része elveszik.

Miről olvasna még szívesen az [origo] Tudományban?http://www.equest.hu/ValaszFogad.servlet?azonosito=126462241&userid=1234&userparams=011_03_1_12_2_1_05_04

Létezik azonban egy olyan fizikai folyamat, amelynek segítségével - éppen ezeket a rácsrezgéseket felhasználva - mégiscsak lehet lézert készíteni szilíciumból. Ez a folyamat a Raman-jelenség: monokromatikus fény anyagon való áthaladása és szóródása során a rugalmasan szóródott, változatlan hullámhosszon kilépő fény mellett egy kis intenzitású, más hullámhosszúságú fény is megjelenik. A fotonok egy része ugyanis rugalmatlanul szóródik a kristályrács atomjain, és a kibocsátott foton energiájához hozzáadódik a rácsrezgésekből felvett energia.

Ozdal Boyraz és Bahran Jalali egy 1540 nanométer hullámhosszon sugárzó lézerrel pumpálta - 25 megahertz ismétlési frekvenciával -a szilíciumot, s a Raman-szórásnak köszönhetően ugyanilyen frekvenciával megjelent egy 1675 nanométer hullámhosszú sugárzás is. Valóban működött a szilícium-lézer.

Jéki László