Columbia: az utolsó percek technikai adatai

Vágólapra másolva!
"Columbia, (itt) Houston. Látjuk a keréknyomás adatotokat..." Rövid idő múlva a Columbiáról részben érthetetlenül hallatszik a "Roger" (a repülésben ez a nyugtázás jele), majd minden kapcsolat megszakad.
Vágólapra másolva!

2003. február 1. szombat. A Columbia űrrepülőgép leszálláshoz készül. Időpontok közép-európai időben.

14.53 - A rendellenes működés első jelei. A Columbia Kalifornia felett repül, amikor a bal szárny ún. elevonjait (kombinált csűrő és fékszárnyak) mozgató hidraulikában hirtelen csökken a nyomás, és négy hőérzékelő szenzor jele eltűnik a monitorról. Ugyanakkor más hőmérséklet-érzékelő szenzorok a bal oldali futómű aknájában jelentős hőmérséklet-emelkedést jeleznek, amely öt perc alatt 20-30 fokra nő.

14.54 - A Columbia belép Nyugat-Nevada fölé. A gép törzsének bal oldali hőérzékelő szenzorai szokatlan hőmérséklet-emelkedést jeleznek a szárny felett. Ez öt perc alatt 60 fokra növekszik, míg az átellenes oldalon a normális 15 fokot éri csak el. Ugyanakkor viszont a raktér belső hőmérséklete normális marad.

14.58 - A Columbia Új-Mexikó felett repül. Az űrrepülőgép baloldalán gyors egymásutánban három hőmérő mondja fel a szolgálatot. Az elevonok pozíciója arra utal, hogy a gép bal oldala megnövekedett rázkódásnak van kitéve. A NASA elismerte, hogy ez lehetett a megbomlott hővédő burkolat következménye, bár ez még egyáltalán nem biztos.

Eltűnnek a bal oldali kerékrendszer nyomás- és hőmérsékleti adatai.

14.59 - A Columbia belép Texas fölé. A magasság mintegy 60 km, a sebesség 19 000 km/óra. A bal oldal egyre erősebben rázkódik. A repülésvezérlő rendszer ezt azzal próbálja ellensúlyozni, hogy jobbra dönti a gépet. Az irányítóközpont hívja az űrrepülőgépet "Columbia, (itt) Houston. Látjuk a keréknyomás adatotokat..." Rövid idő múlva a Columbiáról részben érthetetlenül hallatszik a "Roger" (a repülésben ez a nyugtázás jele), majd minden kapcsolat megszakad.

A Columbia űrrepülőgép tragédiája/tudomany/columbia/index.htmlFebruár 1-én, szombaton a Columbia űrrepülőgép a leszállás során, mintegy 15 perccel a landolás előtt megsemmisült. A gép fedélzetén tartózkodó hét űrhajós életét vesztette. A Columbia felszállásakor készült felvételeken látható, amint egy törmelékdarab ütődik a bal szárnynak. A NASA bejelentette, a tragédia okának megállapításáig leállítja az űrrepülőgép-programot. Részletes összeállításunk.