Újabb kép egy szenzációs bolygójelöltről

Vágólapra másolva!
A Hubble-űrtávcsővel is sikerült megörökíteni azt az égitestet, amely az elsőként lefényképezett Naprendszeren kívüli bolygó lehet.
Vágólapra másolva!

A Hydra csillagképben található 2M1207 jelű, fényes barna törpe közelében már 2004 februárjában megfigyeltek egy objektumot, amely felkeltette a csillagászok érdeklődését. A chilei VLT (Very Large Telescope) távcsőrendszer Yepun nevű távcsövével készített felvételekről az a hír terjedt el, hogy az első Naprendszeren kívüli bolygót (ún. exobolygót) sikerült lencsevégre kapnia az európai és amerikai kutatókból álló csoportnak. (Az eddig felfedezett körülbelül 140 exobolygót közvetett módon, hatásaik alapján észlelték, a Hubble-űrtávcső egyik korábbi felvételéről pedig később kiderült, hogy nem exobolygó van a képen.)

A 225 fényévre található párost később a Hubble-űrtávcsővel is megfigyelték. A NICMOS (Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer) nevű infravörös kamerával sikerült lefényképezni az exobolygó-jelöltet, amelynek fényessége a földi megfigyelések szerint mintegy századrésze a társobjektumnak, hőmérséklete pedig kb. 1000 Celsius-fok lehet.

A bolygójelölt a barna törpétől meglehetősen távol, mintegy 8 milliárd kilométeres távolságban kering - a Naprendszerhez hasonlítva mintegy 30%-kal lenne távolabb a Naptól, mint a Plútó. 2004 júniusában a Yepun távcsővel felvették az exobolygó spektrumát is, amely alapján tömegét is meg tudták határozni. A Hubble-űrtávcső fotometriai mérése is megerősítette, hogy a bolygójelölt 5 Jupiter-tömegű. Ez alapján 2500 éves periódussal keringhet a barna törpe körül, amely maga is csupán 25-szöröse a Jupiter tömegének.

A hosszú keringési idő miatt kissé nehézkes annak bizonyítása, hogy a barna törpe és a megfigyelt objektum gravitációsan kötött rendszert alkotnak. A felvételek összehasonlításából azonban a csillagászok 99%-os bizonyossággal állítják, hogy a bolygójelölt a barna törpe kísérője, és nem halvány háttércsillag.

A kettős rendszer a TW Hydrae nevű halmaz tagja, amely fiatal, mintegy 8 millió éves csillagtárulás. A bolygójelölt színképében a vízre utaló nyomokat is sikerült kimutatni. A Hubble-űrtávcső ez év áprilisában további megfigyeléseket végez.

Csengeri Timea