Zavarbaejtő eredmények a Marson

Vágólapra másolva!
A Mars légkörében felfedezett metánnal kapcsolatos egyik nagy kérdés, hogy élőlények avagy élettelen kémiai folyamatok hozzák-e létre. Egy új megfigyelés alapján bőségesen van olivin nevű ásvány a bolygón, amely vízzel kölcsönhatásba lépve könnyen létrehozhatja a megfigyelt metánmennyiséget.
Vágólapra másolva!

Phil Christensen (Arizona State University, Tempe) és munkatársai a Mars Odyssey szonda megfigyelési alapján a Syrtis Major vulkán lejtőjének ásványtani összetételét vizsgálták. Elemzéseik szerint a tűzhányó oldalán mintegy 113 ezer km2-es területen olivinben gazdag láva borítja a felszínt. Ez az ásvány gyakori a bazaltos lávákban, és eddig is több helyen figyelték már meg a Mars felszínén, igaz kisebb elterjedésben. Az olivinnel kapcsolatban komoly probléma, hogy ha vízzel érintkezik, könnyen elbomlik - azaz ha valóban víz volt a vörös bolygó felszínén a múltban, akkor sok olivin nem lehetne a felszínen, hacsak nem volt jelen valamilyen ma még ismeretlen tényező, ami megakadályozta a mállását.

Az új megfigyelés alapján a korábban gondoltnál sokkal elterjedtebb lehet az olivin, ami tehát nem kedvez a felszíni víz jelenlétét favorizáló elméleteknek. Az elmúlt évtizedekben jelentkező dilemma, amely szerint némely jelek az egykori vízre, míg mások annak hiányára utalnak, továbbra is fennáll. Legutóbb az Opportunity és a Spirit akadt egykori felszíni nyomaira az idős kőzetekben - ugyanakkor a bolygó körül keringő szondák kémiai térképezései egyre több olyan olivint mutatnak, amely a vizes környezetet nem élné túl. A fenti szakemberek is azt az elgondolást helyezik előtérbe, amely szerint a Mars felszínén csak ritkán és rövid ideig volt folyékony víz.

A sok olivin a metán kérdéskörét is új nézőpontba helyezi. Ha a felszín alatt is olyan gyakori az olivin, mint a felszínen, a feltételezett mélységi vízzel reakcióba lépve elmállik, és könnyen létrehozhatja a légkörben megfigyelt metánmennyiséget. Utóbbi legyártásához tehát elméletben nincs feltétlenül szükség élettevékenységre.

Forrás: Telescopium