Hatalmas gázbuborék az űrben - a hét asztrofotója

Vágólapra másolva!
Ezen a héten, a Kis Magellán-felhő, Tejútrendszerünk egyik kísérőgalaxisa csillagkeletkezési régióját mutatjuk be. A képen látványosan rajzolódik ki az ilyen területeken jellemző folyamat: az első égitestek megváltoztatják a környező anyag eloszlását, és egyben új csillagok születését is elindítják.
Vágólapra másolva!

Tejútrendszerünk egyik kísérőgalaxisában, a Kis Magellán-felhőben örökítettek meg egy aktív csillagkeletkezési régiót a Hubble-űrteleszkóppal, Antonella Nota (ESA, STScI) és kollégái. A 210 ezer fényévre lévő, N66 jelzésű csillagkeletkezési térség, egy kiterjedt por- és gázfelhőből, valamint a benne nemrég kialakult égitestekből áll.

A területen sok fiatal objektum mutatkozik: legalább három olyan csillagcsoport azonosítható, amelyek erős sugárzásukkal már "megtisztították" környezetüket. Emellett sok kisebb halmaz is látható, némelyek fényét még erősen elvörösíti a körülöttük lévő poranyag. Összességében, közel egy tucat rendkívül nagytömegű, kékes színű csillag található erre, hatalmas energiakibocsátással. A Kis Magellán-felhő extrém nagytömegű égitesteinek több, mint fele itt koncentrálódik.

A csillagkeletkezési régió központi részét a Hubble-űrteleszkóp ACS detektorával örökítették meg. A mellékelt, hamisszínes felvételen a kék a látható, a zöld a közeli infravörös sugárzást, a vörös pedig az ionizált hidrogén egy keskeny tartományban történő kibocsátását jelzi.

A kép centrumában az NGC 346 jelű fiatal halmaz ragyog, sok fényes csillaggal. A közvetlen környezetében megfigyelhető, rózsaszínes fénylés, az égitestek sugárzásától gerjesztett ionizált hidrogént jelzi. A leglátványosabb talán a kép baloldali részén húzódó sötét, vörösesbarna ív alakú felhő. Színét sűrű anyaga okozza, amely elnyeli a mögötte lévő térségek fényét. Belsejében még viszonylag alacsony hőmérséklet uralkodik, ahol az anyag molekuláris állapotban lehet.

A felső, íves alakja, a centrumban lévő halmaz sugárzásának és anyagkibocsátásának eredménye - gyakorlatilag egy hatalmas buboréknak a fala, amelyet a fiatal égitestek "fújtak" a környezetükbe. Mivel a felhő sűrűbb részeit nehezebb elmozdítani eredeti helyzetükből, a sűrűbb csomók, a halmaz felé mutató, kisebb nyúlványok formájában maradtak fent.

Forrás: NASA, ESA, A. Nota, STScI,  AURA

Az NGC 346 jelű csillagkeletkezési régió központi vidéke. A kép nagyméretű változatának letöltése (fotó: NASA, ESA, A. Nota, STScI, AURA)