Ma kezdődik a fényszennyezési felmérés

Vágólapra másolva!
A mai nappal kezdődik az égbolt fényszennyezettségi állapotának felmérése, amelyben Magyarország is részt vesz. A szervezők főleg diákok jelentkezését várják, de a munkába bárki bekapcsolódhat.
Vágólapra másolva!

A fényszennyezés a környezetszennyezésnek viszonylag új formája. A rosszul megtervezett és felállított világítótestek által kibocsátott fény jelentős részén nem a kívánt helyre, hanem az égboltra jut. A folyamat számos káros hatással jár mind gazdasági, mind biológiai és esztétikai szempontból.

A helytelen világítás révén a rossz helyre jutó fény feleslegesen növeli a világítási költségeket. A felhasznált energiának ezt a részét is meg kell fizetni, feleslegesen termelik ki az energiahordozók egy részét, feleslegesen dolgozzák fel az erőművekben és feleslegesen nő a környezetterhelés.

A fényszennyezés az élővilágot is érinti. Nehézségeket okoz például a madaraknak a fészkelés, a párválasztás és a szaporodás során. Általánosságban zavarja az éjjeli állatok tájékozódását, a szárazföldi és a vízi ökoszisztémák természetes fényhez igazodó életritmusában változásokat idézhet elő.

Az égbolton szóródó fény miatt nő az égi háttér fényessége, csökken a halvány csillagok és az égbolt közötti kontraszt. Más égboltot láttak az emberek mindössze két-három generációval ezelőtt, mint napjainkban. Pedig az égbolt ugyanúgy része természeti környezetünknek, mint például a folyók és a hegyek látványa.

A fent említett káros gazdasági, biológiai és esztétikai hatások mellett a csillagászok munkáját is zavarja a felesleges fényhasználat. Nem csak a hagyományos kültéri világítás rosszul tervezett lámpatestei okoznak fényszennyezést. Napjaink legnagyobb szennyezőjévé a reklámcélú éjszakai világítás vált.

A március 8-án kezdődő fényszennyezés-felmérés célja, hogy megismerjük, felmérhessük a jelenlegi helyzetet szerte a földgolyón. A 2007. március 8. és 21. között zajló GLOBE at Night nemzetközi kampányban hazánk is részt vesz, és bárki bekapcsolódhat. A feladat egyszerű: egy csillagtérkép-sorozat segítségével (melynek lapjai különböző fényszennyezettségi értékekre készültek) kell megállapítani a probléma súlyosságát a lakóhelyünkön.

Forrás: NASA

Éjszakai városfények, amelyek részben a rosszul tervezett, és ezért felfelé is világtó lámpáktól erednek (NASA)

Az eredményeket egy internetes kérdőív kitöltésével lehet eljuttatni a nemzetközi gyűjtőközpontba. Az elmúlt évben végzett hasonló felmérés keretében több mint négy és fél ezer adat érkezett be a nemzetközi központba a világ különböző pontjairól, köztünk hazánkból is. Az érdeklődő résztvevők számára részletes magyar nyelvű útmutató az MCSE fényszennyezés oldalán található.

Kapcsolódjon be Ön is a programba! A szervezők elsősorban iskolák, tanárok és a csillagos égbolt minőségét fontosnak tartó önkéntesek jelentkezését várják.

Kereszturi Ákos