A magyar turistákat nem zavarják a katasztrófák

Vágólapra másolva!
Azt gondolnánk, hogy a közelmúltbeli párizsi események, a jordániai robbantások, a Karib térség hurrikánjai, a madárinfluenza-járvány, vagy akár a tavalyi Dél-Kelet ázsiai cunami mind visszatartó erőt jelentenek a hazai utazók számára. Az utazási irodák tapasztalata azonban épp ellenkező: a magyar turistákat nem érdeklik ezek az események és inkább utaznak.
Vágólapra másolva!

A madárinfluenza európai felbukkanása után napvilágot láttak olyan találgatások, amelyek szerint egy esetleges járvány katasztrofális hatással lenne a turisztikai iparágra, az utasok visszamondják majd foglalásaikat és nem csak távol-keleti, de az európai utakkal foglalkozó irodák sorra jelentenek csődöt.

A kezdeti hisztéria után szép lassan kezd elcsendesedni az ügy, bár természetesen az embereket továbbra is foglalkoztatja a madárinfluenza. Az általunk megkérdezett magyar utazási irodák szinte egybehangzóan azt mondták, hogy az utazók kifejezetten tájékozottak, tudják, hova nem szabad menniük.

Tóth Attila, a Vista Utazási Irodák értékesítési vezetője elmondta, hogy bár az ázsiai desztinációkra csak most kezdődik a szezon, egyelőre nem tapasztalják, hogy csökkenne a foglalások száma a tavalyi év hasonló időszakához képest, s bár a veszély nagy és nem szabad félvállról venni, az emberek mernek utazni.

Tóth Attila elmondta, hogy a természeti katasztrófák sem nagyon tartják vissza az utasokat egy adott ország, vagy térség felkeresésétől. A tavaly decemberi, dél-kelet ázsiai cunami után ugyan visszaesett a forgalom, de az idei szezon előtt ugyanúgy érdeklődnek az emberek Thaiföld iránt. Ez még akkor is elmondható, ha figyelembe vesszük, hogy a magyar utasok - véli Tóth Attila - inkább kivárnak, és egy, másfél hónappal a tervezett indulás előtt foglalják le útjaikat. Hasonló a helyzet a Karib-térséggel, amely iránt a pusztító hurrikánok ellenére szintén hatalmas az érdeklődés. Ez utóbbi annak köszönhető, hogy a "hurrikán-szezon" előre kiszámítható, a legtöbb trópusi vihar november-decemberre már elvonul. A Vista értékesítési vezetője hozzátette, hogy a népszerű turistacélpontok jó része földrengéses zónában található, a potenciális veszély tehát megvan, az emberek mégis rendre elutaznak ezekbe az országokba.

Hasonlóan vélekedett kérdésünkre Balogh Csaba, az OTP Travel értékesítési vezetője, aki elmondta, hogy megítélése szerint az emberek már belefáradtak abba, hogy az örök robbantásokkal, természeti katasztrófákkal és erőszakos cselekményekkel foglalkozzanak. A szakember tapasztalatai szerint a terrortámadások miatt egyre kevesebb útlemondás érkezik. Az emberek úgy gondolják, most már bárhol, bármi megtörténhet, ezért nem érdemes félni. A közelmúltbeli párizsi és franciaországi zavargásokkal kapcsolatban csupán egy-két érdeklődés futott be a szállodák elhelyezkedését illetően, de egyetlen utas sem mondta le útját.

Heleszta Márton, az Agra Kulturális Utazási Iroda értékesítési vezetője szerint ugyanakkor elképzelhető, hogy az olyan utasok egy része, akik csupán nyaralni mennek egy távoli országba - például Thaiföldre, vagy Balira - visszamondják foglalásukat, akik viszont az adott térség kultúrája iránt érdeklődnek, biztosan utazni fognak a különböző, hátráltató események ellenére is.

Bottyán Éva, az Atlasz Utazási Iroda vezetője, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) alelnöke szerint hiba lenne azt állítani, hogy a természeti csapásoknak és terrorcselekményeknek semmilyen hatása sincs a hazai turisztikai piacra, ugyanakkor úgy véli, hogy az utazási irodák megpróbálnak rugalmasan alkalmazkodni a megváltozott helyzethez. Bottyán Éva szerint ezekkel az eseményekkel sajnos együtt kell élni és aki utazni akar, az ezután is utazni fog, az időleges megtorpanás után nem szűnik meg az utazási kedv.