Több mint ezermilliárd forint turizmusfejlesztésre

Vágólapra másolva!
Az elkészült nemzeti turizmusfejlesztési stratégia finanszírozási oldala 2005 és 2013 között több mint ezermilliárd forinttal számol, ennek legnagyobb hányadát, több mint 660 milliárd forintot a magánszféra forrásai tesznek ki - ismertette Somogyi Zoltán, a Magyar Turisztikai Hivatal elnöke kedden az Országgyűlés idegenforgalmi bizottságán.
Vágólapra másolva!

Somogyi Zoltán kedvezőnek nevezte, hogy a 2006. évi finanszírozás a terveknek megfelelően alakul: a 13 milliárd forintos célelőirányzatot a mintegy 9 milliárd forintos uniós forrás, illetve 3 milliárd forintos hazai társfinanszírozás egészíti ki. Úgy vélte, jó eséllyel lehet számítani a magánszektorból származó 25 milliárd forintos terv megvalósulására is. Az elnök hangsúlyozta, hogy a turizmusfejlesztési stratégia pénzügyi tervezésénél azzal a feltételezéssel éltek: ebben az időszakban várhatóan Magyarországra érkező 24,6 milliárd euró támogatásból a korábbinál nagyobb arányban részesül a turizmus.

A pénzügyi terv a kilenc évben összesen 235 milliárd forint uniós, 79,5 milliárd forint hazai társfinanszírozási, 131,7 milliárd forint turisztikai célelőirányzat forrással számol. Ezt összesen 63,6 milliárd forint regionális, 8 milliárd forint helyi önkormányzati és 660,5 milliárd forint magánszektorbeli forrás egészít ki.

A stratégia kialakítását széles körű szakmai egyeztetés előzte meg, a turisztikai törvény koncepciójához november 30-ig érkezhetnek javaslatok. Az egyeztetés lezárását követően 60 napon belül a kormány elé terjeszti a koncepciót a hivatal.

Lasztovicza Jenő (Fidesz) örömét fejezte ki, hogy ha hosszú idő után is, de megszületett a stratégia, ám úgy vélte, hogy az elmúlt három év kidobott időnek számít az ágazat szempontjából, mivel - mint mondta - az idegenforgalom támogatása folyamatosan csökken. Az ellenzéki képviselő hiányolta az adócsökkentésre vonatkozó javaslatokat is.

Tompa Sándor, a bizottság szocialista alelnöke visszautasította, hogy a három év alatt csökkenő finanszírozás gyengülő teljesítményeket mutatott volna. Ezzel ellentétesen úgy vélte, hogy ebben a ciklusban a kormány mintegy 100 milliárd forintot fordít a turizmus fejlesztésére, ami megmutatkozik az ágazat javuló teljesítményében is.

Az elnök és az alelnök között kisebb vita alakult ki a turizmus támogatási mértékéről, amely Lasztovicza Jenő szerint jó, ha a felét eléri a Tompa Sándor által említett 100 milliárd forintnak.

Somogyi Zoltán azt hangsúlyozta, hogy egy megalapozott stratégia kidolgozásához a két és fél év nem sok, és felhívta a figyelmet arra: el kell kerülni, hogy politikai kérdésként kezeljék a szakmai anyagot.