Szlovénia télen-nyáron

Vágólapra másolva!
Ha nyaralni, ha telelni, síelni, túrázni, strandolni, hegyet mászni, jó levegőt szívni, gyönyörködni vagy csak úgy utazni akarunk, akkor keresve sem találunk alkalmasabb úticélt, mint dél-nyugati szomszédunkat, Szlovéniát.
Vágólapra másolva!

Szlovéniát viszonylag gyorsan elérhetjük (persze menne ez gyorsabban is csak kéne építeni még néhány kilométer... mit is?). Autóval 3-4 óra alatt ott vagyunk Rédicsen, át a határon, keresztül a Murán, át a Dráván és máris zúzhatunk le egészen a tengerig. Természetesen, ha a tenger a cél. Szlovénia természeti adottságai egyedülállóak, ebben a valamivel több, mint 20.000 km2-es országban minden megtalálható, ami csak utazónak az eszébe juthat. Hegy, völgy, tenger, folyó, patak. A tenger, a sízés, a hegymászás és a túrázás megszállottjai is megtalálhatják a számításukat.

Gyermekkorom hőse Gojko Mitic jut az eszembe amint a Dinári hegység szlovéniai részén, egy sziklapárkányon állva próbálta elhitetni velem, hogy Santa Fe csak két nap lovaglásra van. Hát nem. A mindössze 2 millió lakosú ország hivatalos nyelve a szlovén. A nemzetiségek közt találunk magyarokat, szerbeket, horvátokat, bosnyákokat, albánokat, makedónokat, olaszokat, németeket, osztrákokat is. Hivatalos fizetőeszköz a szlovén tolár. Egy tolár nagyjából egy magyar forintot ér jelenleg. Persze mindennel fizetni lehet, ami egy kicsit is hasonlít a pénzre. Leginkább az euro tetszik a helyieknek, de nem vetik meg a dollárt sem.

Szlovéniáról elmondhatjuk, hogy valóban fénysebességgel fejlődik. Leküzdve az egykori Jugoszlávia felbomlását hihetetlen tempóban állt talpra. Miután az ország 70 százaléka a szolgáltatás szektorban dolgozik, bizton állíthatjuk, hogy bármerre is sodorjon minket a sors, ebben az országban szinte minden a turistákért van. Igazi mediterrán derű fogad minket, ami leginkább Görögországra jellemző, a maga rendkívül kedves, barátságos tulajdonságaival. A kérdés mára már nem kérdés többé, nevezetesen, hogy Szlovénia a legbalkánibb európai ország vagy a legeurópaibb balkáni ország?