Benzinért és vacsoráért is fizethetünk üdülési csekkel

Vágólapra másolva!
Az idén jelentősen bővül az üdülési csekkek felhasználási lehetősége. Februártól nem csak a szállodákban, közlekedési eszközökön vagy belépőjegy-vásárláshoz használhatjuk fel a csekkeket, hanem akár étteremben is vagy benzint vásárolhatunk velük.
Vágólapra másolva!

Idén végre teljes körűvé válik a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által kibocsátott üdülési csekkek felhasználhatósága: minden olyan szolgáltatási területen fizethetünk vele, amely valamilyen módon az utazáshoz, üdüléshez köthető. A hotelek, panziók szolgáltatásain felül vonat-, busz- és hajójegyeket, fesztiválbelépőket, fürdőgyógyászati ellátásokat, sőt akár horgászjegyeket is igénybe vehetünk velük.

Idei újításként már étkezésre is beválthatóak az üdülési csekkek, de csak az alapítvánnyal korábban szerződést kötő szállásadók éttermeiben. Az [origo] kérdésére az alapítványnál elmondták, hogy az étkezési szolgáltatások igénybevételéhez nem szükséges a szállodai szolgálatokra is befizetni. Amennyiben az étterem bejáratánál látjuk az üdülési csekk emblémáját, kizárólag ebéd, vagy vacsora is igénybe vehető.

Fontos változást jelent az üdülési csekk felhasználásánál, hogy idén februártól a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által kibocsátott üdülési csekkel rendelkezők a jövőben már támogatott módon vehetik igénybe személygépkocsijukat az üdülésük, pihenésük, kikapcsolódásuk színhelyének eléréséhez.

A Mol Rt. és a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) képviselői ugyanis együttműködési megállapodást írtak alá arról, hogy az üdülési csekkeket február 15-től a Mol töltőállomásokon üzemanyag-vásárlásra is felhasználhatják tulajdonosaik. Vannak azért szigorítások is. Az üzemanyagra is felhasználható kétszer 5 ezer forint összegű üdülési csekket csak 30 ezer forint feletti, névre szóló megrendelés esetén biztosítja az alapítvány, kizárólag felnőttek részére.

Az üdülési csekk üzemanyag-vásárlásra való felhasználásánál a Svájcban és Franciaországban már évtizedek óta sikeresen működő csekkrendszer mintáját vette át az alapítvány. Az üdülési csekk rendszerét egyébként 1939-ben vezették be az alpesi országban. A felhasználás köre minden országban kiterjed szálláshelyek, étkezés, távolsági tömegközlekedési eszközök, kulturális és sport programok igénybevételére.

Magyarországon jelenleg az üdülési csekkel 2700 szállásadó szolgáltatásait, 300 utazási iroda belföldi programjait, tömegközlekedési vállalatok helyközi menetjegyeit, államilag támogatott kulturális fesztiválok részvételi díjait, balatoni horgászengedélyeket, gyógyfürdő szolgáltatásokat, valamint a Fővárosi Állat- és Növénykert belépő jegyeit lehet kiegyenlíteni. Az üzemanyag-vásárlási és az étkezési lehetőséggel az üdülési csekk gyakorlatilag készpénzként funkcionálhat majd és várhatóan igen népszerű lesz a csekktulajdonosok körében, ugyanis az utazás időpontjától függetlenül, bármikor fel lehet majd használni a benzinkutaknál.

Az üdülési csekkek forgalma az elmúlt három évben meredeken emelkedett. Míg 2003-ban 5,2 milliárd forint értékben adtak ki csekkeket, 2004-ben már 7,4 milliárd forintra nőtt ez a szám, tavaly pedig a forgalom elérte a 11,8 milliárd forintot. A csekktulajdonosok száma 2003-ban még 193 ezer körül volt, 2004-ben már 292 ezer, tavaly pedig közel 500 ezer csekktulajdonost tartottak számon. Karácsony Mihály, a MNÜA elnöke korábban elmondta, hogy az idei forgalomra vonatkozóan óvatosak a becsléseik, mivel egyelőre nem tudni, hogy a cégek által alkalmazott cafetériarendszer (azaz a munkahelyi plusz juttatások szabad választása) miatt hányan szeretnének élni az üdülési csekkek adta lehetőségekkel. A caafetéria-juttatások közül egyébként az üdülési csekk csak a negyedik helyen szerepel; legnépszerűbb az ingyenes internet-hozzáférés, ezt követi az egészségpénztári tagdíj átvállalása és az étkezési jegy.