A focivébé helyszínei: Stuttgart, a sváb főváros

Vágólapra másolva!
Pompás kastélyok, nagyszabású kulturális élet, fesztiválok, hangversenyek és megannyi lenyűgöző látnivaló. A kisvárosi életérzés ötvöződése a nagyvárosi léttel. Svábok, Vfb, Mercedes, Porsche: ilyen gondolatok ugranak be ha Stuttgartról beszélünk.
Vágólapra másolva!

Történelem

A város történetírói szerint Liutolf sváb herceg nevéhez fűződik a város megalapítása, aki 950 körül kezdett lovakat tenyészteni a környéken, a Nesen patak mentén mocsaras és lakatlan területen. A ménestelep, amely egy kanca nevét kapta (Stoutgarten), gyorsan fejlődött, mígnem településsé szélesedett. A lovakkal való kapcsolatot a mai napig felfedezhetjük a város címerében és még jó néhány épület homlokzatán. Természetes, hogy a XIII. században megtetszett a hely a badeni őrgrófoknak és városi rangot adományoztak a településnek. A XVIII. század végén a lakosság már több mint húszezres lélekszámú, ami mára már több mint félmillióra nőtt. A város jó néhány hírességet adott a német történelemnek, művészetnek. Hegel, Mörike, Hauff a város szülöttei, de itt tanult többek között Schiller is. Vagy a feltalálók, úgyis mint Daimler, Bosch. Ugye ismerősen csengenek ezek a nevek? Stuttgart büszkeségei ma is.

Állami Galéria (Staatsgalerie)

A város egyik legrégebbi és legimpozánsabb látványossága a galéria. A két részből álló galéria régi épületét I. Wilhelm wüttembergi király építette 1838 és 1843 között. A Klasszicista épület a középkortól a XX. Századig mutatja be a német műalkotásokat. A másik épületet, az Új Galériát egy brit építész Stirling tervezte. 1984-ben készült el elsősorban klasszikus és posztmodern alkotásoknak ad helyet. Itt található Németország legnagyobb Picasso gyűjteménye is.

Mercedes múzeum, Porsche Múzeum

Két olyan látványosságot ajánlunk most figyelmükbe, amit egyszerűen nem szabad kihagyni. A világ (talán) két leghíresebb autómárkájának történetébe pillanthatunk be ezeken a helyeken. A múzeumba lépve nemcsak a régi autócsodákat nézhetjük meg, hanem már megtekinthetők a jövő század autói is.

Mint említettük Gotlieb Daimler a város szülötte, tehát logikus, hogy a Mercedesek felmenői, lemenői itt megtalálhatók legyenek. Az utolsó csavartól a fék munkahengerekig mindent megmutatnak nekünk. A múzeumnak évente csaknem félmillió látogatója van. Három szinten találjuk a gépcsodákat és a belépőjegyhez kapunk egy kazettát és egy fülhallgatót, és ennek segítségével öt nyelven pontos idegenvezetést hallgathatunk végig. A világ első autója, egy autóhintó, valamint a Daytona Beach versenyen 228 km/h világcsúcsot felállító Blizen-Benz is megtalálható itt, a mai modern autócsodákról már nem is beszélve.

Egy Ferdinánd Porsche nevű fejlesztő a Daimlernél dolgozva, arra gondolt, hogy inkább magának tervezne autókat, úgy hogy lelépett a Benztől és saját céget alapítva meghódította a világot. Alighogy elkezdett dolgozni, némi vezéri utasításra kitalálta a világnak a "VW Bogarat". Azt még ő sem gondolhatta, hogy több mint ötven év múlva még mindig Bogarak százezrei futnak majd az utakon. A világ szinte valamennyi országában találkozhatunk e remek konstrukcióval. A múzeumban 1948-tól napjainkig megtaláljuk a Porsche szinte összes modelljét, az Alu Coupétól egészen a Carrera GTS -ig. Az autók szerelmeseinek nagyszerű szórakozás mindkét múzeum meglátogatása. Persze ha egyszerűen csak szép látványra vágyunk, akkor sem érdemes kihagyni ezt a két programot.

Focivébé - Gottlieb Daimler Stadion

Az 55 hektár területet elfoglaló stadion a Cannstatti Sportcentrum területén található. Az eredeti stadiont 1933-ban építették, majd jó néhányszor átalakították (legutóbb épp tavaly fejezték be), hogy mára elnyerje aktuális formáját. A stadion így tökéletesen megfelel a FIFA és az UEFA előírásainak. Stuttgartban hat mérkőzésre válthatnak jegyet a foci vb-re látogatók. Június 13-án Franciaország, Svájccal, 16-án Hollandia Ciprussal, 19-én Spanyolország Tunéziával, 22-én pedig Horvátország Ausztriával meccsel. Június 25-én a tizenhat közé jutás a tét és végül július 8-án a bronzmeccset nézhetik meg az ide látogatók. A jegyárak lelátónként és a mérkőzések tétje szerint változnak. A csoportmeccsekre kaphatunk belépőt 35, 45, 60 és 100 euróért. A tizenhat közé jutásért folyó csatára és a harmadik helyért játszandó mérkőzésre a jegyárak 45, 60, 75, és 120 euróba kerülnek.

Amennyiben jut egy kis időnk a mérkőzések között, úgy ne hagyjuk ki a Stuttgart környéki kastélyok meglátogatását, ez mindenképpen egy jó kis időtöltésnek ígérkezik.