Cipzáras paplan, hülye zene

Vágólapra másolva!
A 70-es, 80-as években még tömeges nyaralási forma volt a kempingezés, mára viszont jelentősen csökkent a sátorral nyaralni indulók száma. Pedig nyugaton változatlanul népszerű a kempingezés, legyen bár sátras, hálózsákos vagy méregdrága lakóautós változat.
Vágólapra másolva!

Másfél, két évtizeddel ezelőtt még virágzott Magyarországon a kempingezés, sátras üdülés, és ennek csupán egyik, bár kétségkívül legfontosabb oka volt, hogy ez volt a legolcsóbb lehetőség a szabadság eltöltésére. Ebben az időben a sátrazóhelyek által kínált szolgáltatások minimálisak voltak, a sátorverésre szolgáló füves terület mellett jó esetben egy portásfülke és egy vizesblokk állt még a kelet-európai és magyar vendégek részére, a közelben pedig jó, ha volt egy vegyesbolt, ahol az élelmiszert szerezhették be a sátorozók.

Mára annyiban változott a helyzet, hogy a kempingek és a kempingezők száma is csökkent, viszont a kempingek szolgáltatásai jelentősen bővültek. Ma már azok a kempingezők is találnak az ízlésüknek és pénztárcájuknak megfelelő ajánlatot, akik igényes szolgáltatásra és színvonalas szálláshelyekre vágynak. Ennek megfelelően a kempingeket is csillagozással jelölik aszerint, hogy a kifizetett árért milyen pluszszolgáltatásokat kap a vendég, de érdemes tudni, hogy a magyarországi és a nyugat-európai besorolás nem egyezik meg.

Manapság már a legegyszerűbb kempingben is kell lennie elegendő füves területnek a sátrak felállításához, kell lennie megfelelő mellékhelyiségeknek, és biztosítani kell az ivóvízet, valamint az elkülönített férfi- és női zuhanyzókat is. Az ennél egy fokkal magasabb kategóriájú, egycsillagos kempingekben már olyan helyben tartózkodó munkatársnak is kell lennie, aki beszél egy idegen nyelvet, a magasabb kategóriáknál pedig már alapkövetelmény a kemping közelében található élelmiszerbolt és étterem. A legmagasabb kategóriájú, négycsillagos kempingnek saját medencéje vagy élővizes strandja, játszótere, sportszerkölcsönzője kell, hogy legyen, de szerepel a szolgáltatások között a helyi animátor, a gyermekmegőrző vagy az internet-hozzáférés és a kábeltévé is.

A kempingekben a kategória emelkedésével drágulnak az árak, de általánosságban elmondható, hogy mindegyik kategóriában a sátor- vagy lakóautóhely mellett személyenkénti díjat is kell fizetni. A sátorhelyért néhány száz forinttól 4-5 ezer forintig terjedő összeget is elkérhetnek, és ehhez hozzájön még a személyenként fizetendő díj, de külön kell fizetni, ha áramot szeretnénk használni a kempingben vagy internetezni szeretnénk, de külön díja van a háziállatoknak is. Így összességében a legolcsóbb kempingben is 30-40 ezer forintot is otthagyhatunk személyenként egyheti nyaralásért.

Az ország területén szerencsére egyre több a felső kategóriás, néhány esetben téliesített négycsillagos kemping, legutóbb épp a sárvári gyógyfürdőhöz tartozó kempinget újították fel, ahol kilencvenegy új autóbeálló és tisztálkodási blokk várja a vendégeket. Jelenleg Magyarországon ennek ellenére még mindig kevés az igazán korszerű, négycsillagos kemping, a meglévő 400-ből csupán 21.

A gondtalan kempingezéshez természetesen a sátorhely és a különböző egyéb díjak kifizetésén felül további beruházásra van szükségünk. Ha csak évente néhány alkalommal tervezünk sátrazást, elegendő ha egy néhány ezer forintos sátrat vásárolunk magunknak, amit bármely sportáruházban vagy túraboltban beszerezhetünk. Érdemes kiegészíteni a felszerelésünket egy megfelelő hálózsákkal és főzőkészlettel is, ami szintén legfeljebb 15-20 ezer forintos ráfordítást igényel.

Persze létezik ennél jóval drágább módja is a kempingezésnek, a lakóautó. Már egyre többen engedhetik meg maguknak Magyarországon is, hogy méregdrága, minden kényelemmel felszerelt lakóautót vásároljanak maguknak és ezzel induljanak kempingezni. Egy ilyen csodajárgány "fedélzetén" a hálószobától és beépített konyhától kezdve a zuhanyzós WC-ig szinte minden megtalálható, persze mérettől és felszereltségtől függően, sőt a legújabb modellekben már beépített DVD-lejátszó és tévé is van. A kempingezésnek ez a formája kifejezetten népszerű Európa nyugati felében.

Akinek ez megengedhetetlen luxust jelent, nem kell feltétlenül vásárolnia lakóautót, bérelhet is. Az autók bérleti díját általában a napok és a megtett kilométerek száma határozza meg, ezenfelül pedig sok esetben kauciót is elkérnek a bérbeadók. Ennek ellenére egy 4-6 fős társaságnak ideális és kalandos nyaralási megoldás, ami sok esetben jóval olcsóbb, mint egy egyhetes repülős utazás valamelyik zsúfolt európai tengerpartra.