Vágólapra másolva!
Három tenger ölelésében, karnyújtásnyira Afrikától a világ egyik legszebb, legmisztikusabb helyén, Szicíliában még a briósba is fagylaltot tesznek, olyan melegen süt a nap.
Vágólapra másolva!

Szicíliában járva, már csak a repülőjáratok miatt is Palermóban érdemes kezdeni a sziget felfedezését. A városban sajátosan keveredik a dél-európai és az észak-afrikai hangulat, ami az építészetben is nyomon követhető. A városban a Capella Palatina, a Dóm és a kapucinus katakombák a legérdekesebb látnivalók, de van, aki ennél sokkal nagyobbra tartja, ha a Piazza Olivellon leülhet egy pohár Grappa, Limoncselló, vagy Marsala mellé és elbámészkodhat az emberek között.

Palermóban is, Szicília és Olaszország más tájaihoz hasonlóan találkozhatunk az egykori 1848-as magyar szabadságharcra utaló emlékekkel. Palermo egyik főutcáját például Tüköry Lajos hadnagyról nevezték el.

Palermóban és Szicíliában, csakúgy, mint egész Olaszországban szükséges egyfajta kulturális érzékenység, vagy némi fogékonyság az esztétikum iránt, hogy a rengeteg látnivaló - főleg művészeti szépségek- között hasznosan és élvezetesen töltsük az időt. Aki a napfényturizmus és partik miatt jönne, az jobban jár ha Ibizát választja úti célnak. Persze azért itt is belefér egy-két nap semmittevés a tengerparton. A város további látnivalói: a palermói székesegyház, amely egykor muzulmán mecset volt, és csak 1135-ben alakították át keresztény templommá kihagyhatatlan program. Három évvel korábban épült a San Giovanni degli Eremiti templom, vagy nagyszerű látványosság a Palazzo dei Normanni. Nemcsak az olaszok szerint, de ez az egyik legszebb itáliai palota, amely vizsgálatok alapján feltehetően egy arab erődre épült.

Érdekes látnivaló még a XV. Századból megmaradt Palazzo Abatellis, benne a városi képtárral. A Museo Archeologico Regionale, vagyis a Régészeti Múzeum, az ország egyik leggazdagabb gyűjteményével, etruszk, karthágói, római és görög kiállítási tárgyakkal, leletekkel. Tehetünk egy sétát az 1785-ben alapított palermói botanikus kertbe, vagy a közeli Monte Pellegrinóra, ahol pompás kilátás nyílik a városra.

Városnéző buszok szervezői azt ígérik minden alkalommal, hogy az általuk végigjárt "Linea A" illetve "Linea B", vagyis az A és B útvonal a valódi, élő Palermót mutatja be egy kicsit más aspektusból. A buszok minden félórában indulnak a Teatro Politeama elől, és a hét- kilenc megállós, hatvan perces városi kirándulás, mindösszesen 20 (felnőtt) 10 (gyermek) 60 (családi) euróba kerül. A túrát szabadon értelmezheti mindenki, vagyis akkor száll le-illetve föl, amikor azt jónak érzi.

A palermói buszpályaudvarról helyi járattal mintegy egy óra alatt juthatunk el Corleonéba, amely falu a Keresztapa című klasszikusból ismert. A faluban különösebb látnivalóra ne számítsunk, de azért mindenféleképpen megéri egy rövidebb sétát tenni a hírhedt maffiózók fővárosában.

Egész napos kirándulás keretében ellátogathatunk az Etnához is, ahová 2000 méterig felvonóval is felmehetünk, majd 3300-ig további alternatívák kínálkoznak, így gyalog vagy dzsippel egészen a kráterig is eljuthatunk. A bátrabbak és kalandvágyóbbak gyalog is nekiindulhatnak a hegy megmászásának, de ebben az esetben korán induljanak el, mert a túra jó pár óráig eltarthat!

Cefalu és San Mauro Castelverde a fővároshoz közeli falvak, ahol gyakran megfordulnak a turisták, mert mindkét település autentikus módon szervezi az életét, tradicionális receptek szerint készíti ételeit, és az év minden napján ügyel ara, hogy hagyományait ápolja és megismertesse azt az arra fogékony utazóknak. A Tirrén partvidéken Cefalú az egyik legszebb település. A Katedrálist díszítő mozaikok a különösen tiszta tengervíz, a La Rocca csúcs, a Caccamoba Norman kastély és a Hercules templom mind lenyűgöző látványosság. Szintén érdekes program lehet, Taormina városának híres görög színháza, vagy a környékbéli apró szigetek, mint Lipari és a Vulcano felfedezése mondjuk hagyományos tengeri bárkával.

Ha nem akarunk rohanni és egy nap alatt lezavarni az Etna megtekintését, legjobban tesszük, ha bérautóval, vagy vonattal Catania felé vesszük az irányt. A város nem kifejezetten szépségéről híres, sőt. Bűnügyi statisztikák szerint ez Európa legveszélyesebb városa, de megijedni azért nem kell tőle. Az emberek itt is kedvesek és segítőkészek. A város legérdekesebb látnivalója az elefántos kút, amelyet az 1693-as pusztító földrengés után lávából faragtak ki. Kihagyhatatlan látványosság még a Dóm épülete és a két római kori fürdő maradványai.