Cápa-lovaglás: az igazi extrém sport

Vágólapra másolva!
Manapság az utazási irodák ajánlataiban már számtalan extrém ajánlattal találkozhatunk. Ezeknek a programoknak is megvan a maguk hierarchiája: a képzeletbeli piramis alján a "hagyományos" ejtőernyősök állnak, kicsit veszélyesebb üzem az úgynevezett bázisugrás, de sokak szerint az igazán extrém dolgok a víz alatt kezdődnek.
Vágólapra másolva!

Az extrém kalandok szerelmeseinek eddig is többféle ajánlat állt rendelkezésére a különböző tenger alatti búvártúrákon. Ezek közül kétségkívül az egyik legizgalmasabb élmény az élő cápaetetés. Ilyenkor egy kisebb csoport búvár legfeljebb 4-5 méteres mélységbe ereszkedik, s a tengerfenéken egy kört alkotva figyeli, ahogy a szakavatott vezető húscafatokkal eteti a közelben rajzó kisebb-nagyobb fenevadakat. A kaland csúcspontja, amikor a merülést vezető búvár az egyik kisebb cápát a hátára fordítja és az így elalélt állatot mindenki kedvére simogathatja.

Természetesen akadnak, akiknek mindez kevés. Nekik találták ki azt a speciális csőszerű átlátszó műanyag felszerelést, amelynek segítségével közvetlenül a cápák mellett úszhat a vállalkozó szellemű búvár, ráadásul úgy, hogy közben a legnagyobb biztonságban tudhatja magát.

Néhányan úgy gondolták, hogy még ez is túlságosan biztonságos és a műanyag réteg túlságosan sok védelmet nyújt. Kitalálták háta a "cápagolást", azaz a cápák hátán való víz alatti közlekedést.

Jean-Michael Cousteau óceánkutató és Andre Hartmann túravezető búvár fejlesztette ki ezt az új módszert Dél-Afrika cápákban közismerten gazdag partjainál. A páros egy természetfilmet forgatott, amelynek az volt a célja, hogy cáfolják a vérengző gyilkos cápákról szóló sztereotípiákat. A filmkockákon jól látható, ahogy a két búvár megközelít egy hatalmas fehér cápát, óvatosan elhelyezkednek az állat közelében, majd a hátsó uszonyát megfogva néhány kört tesznek, mielőtt óvatosan eleresztik a cápát.

A cápa-búvártúrák szervezésével foglalkozó cégek mindegyike hangoztatja, mennyire fontosnak tartja az állatok védelmét, tudósok ugyanakkor aggodalmukat fejezték ki, mivel szerintük ezek a túrák komolyan veszélyeztetik a cápákat és élőhelyüket is. A kutatók szerint mégoly jó szándékkal közelítünk is az állatokhoz, egy idő után a viselkedésük nagy valószínűséggel megváltozik, sőt az ilyen látogatások végső soron az egészségükre is kihathatnak.

A kutatók többsége ennek ellenére mindaddig nem ellenzi a cápás búvártúrákat, amíg a szervezők körültekintően járnak el és a túrák célja, hogy megóvják az állatokat és élőhelyüket, valamint a búvárok megismertetése az állatokkal kapcsolatos téveszmék valós tartalmáról. Egy hagyományos horgásztúra sokkal nagyobb kárt okoz az élővilágban, mint egy cápasimogatós merülés - mondják.