Felemás volt az idei turisztikai szezon

Vágólapra másolva!
Az idei turisztikai főszezon meglehetősen vegyes képet mutat a júniusi és júliusi adatok alapján az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium értékelése szerint. A focivébé és a nyár eleji rossz időjárás ellenére a Balatonon például jó szezont zártak.
Vágólapra másolva!

Az ellentmondásos folyamatokat a németországi labdarúgó-világbajnokság okozta, ami jól jött a német szállodaiparnak, annál rosszabbul viszont a többi európai ország idegenforgalmának - állapítja meg közleményében a minisztérium.

Az értékelés szerint ennek ellenére a hazai szállodapiacon is voltak szerencsésebb régiók. A Balaton-parti hotelekben például az átlagosnál jóval kedvezőtlenebb időjárású, hideg június eleje után már megfelelő volt a telítettség. A júliusi kánikula különösen sok hazai és külföldi vendéget csábított a tóhoz. A balatoni szakemberek szerint augusztus hónapra is kedvezőek voltak a foglaltsági mutatók.

A Balatoni Hajózási Zrt. ugyancsak kedvezőnek, a vártnál jobbnak ítéli meg a szezon alakulását, tapasztalatuk szerint megnőtt a belföldi kereslet, amelyet elősegít a Balaton Card bevezetése, illetve, hogy elfogadják az üdülési csekket. A Forma-1 és a Sziget rendezvények pedig, mint ahogy minden évben most is jelentős mértékben hozzájárultak a fővárosi négy- és ötcsillagos szállodák töltéséhez a nyár utolsó hónapjában.

A törökországi robbantásokkal kapcsolatban a minisztérium arról tájékoztatott: nincs tudomásuk arról, hogy a hazai szervezett beutaztató irodákhoz, vagy közvetlenül a szállodákhoz lemondások érkeztek volna. A Turisztikai Világszervezet (UNWTO) értékelése alapján az új évezred turistái egyre inkább rezisztensé válnak a kedvezőtlen hírekre, s nem befolyásolja utazási döntéseiket egy távoli esemény.

Általánosságban elmondható, hogy az utazási kedvet és a világ turizmusát negatívan befolyásoló külső tényezők, úgymint terrortámadások és az egyre gyakoribbá váló természeti katasztrófák az elmúlt év tapasztalatai alapján nem érintették jelentősen a hazai turisztikai ágazatot. Ugyanakkor a negatív külső hatásokra az egyes desztinációk a kínálati oldal fejlesztésével, a termékkínálat bővítésével, illetve a marketing kommunikáció eszközeivel válaszolnak.

Magyarország legfőbb küldő piacáról, Németországból az idén júliusban 21 százalékkal kevesebb vendégéjszakát regisztráltak a hazai szálláshelyek, amely hátterében főleg a labdarugó világbajnokság "elszívó hatása" állhat, amely a világbajnokság idején otthon tartotta a potenciális német turistákat. A félév egészében még így is a TOP 10 küldőországok körében közel 38 százalékra tehető e szegmens részesedése.

Az Egyesült Királyságból június végéig érkező turisták esetében a mintegy 12 százalékos forgalomcsökkenés elsősorban az easyJet, a SkyEurope, a Wizzair, a Jet2 és a British Airways járatbeszűntetéseinek következménye. A forgalomcsökkenést enyhíti, hogy British Airways áprilisban megszűntetett Budapest-Gatwick járata helyett a Malév májustól napi két járatot indított Londonba. A Ryanair 2006 májusában indult sármelléki járata ugyanakkor a Balaton, illetve a Nyugat-Dunántúl brit vendégforgalmát befolyásolja kedvezően. Fontos azonban megjegyezni, hogy a brit piacot 2005-ben kiemelkedően magas ütemű, 30-40 százalékos növekedés jellemezte; így a 2004. évhez képest idén továbbra is számottevően több brit turista érkezik Magyarországra.

Az idei főszezonban a Balaton és Budapest részesedése az országos szinten regisztrált összes vendégéjszakából várhatóan 55 százalék körülire tehető, amely továbbra is a turizmus erős területi koncentrálását mutatja.

Bár az idei főszezonról még nem állnak rendelkezésre hivatalos adatok augusztus hónapra vonatkozólag, becslések szerint a három nyári hónap alatt mintegy 2 millió 586 ezer turista közel 8 millió 58 ezer vendégéjszakát töltött el a hazai kereskedelmi szálláshelyeken, amely nagyjából megegyezik az elmúlt évek átlagával.

Konzervatív becslések alapján azonban elmondható, hogy a belföldi kereskedelmi-vendégéjszakák száma az idei főszezonban lépi át először a 4 milliós küszöböt, s várhatóan mintegy 3-4 ezer vendégéjszakával túlszárnyalva azt. A 3 nyári hónap alatt az összesített belföldi vendégéjszakák száma várhatóan az idei nyáron érte el először a 2 milliót. A három hónap összesített külföldi vendégéjszakai a kereskedelmi szálláshelyek esetében becslések szerint mintegy 185 ezer-, míg csak a szállodákra vonatkoztatva várhatóan 100 ezer vendégéjszakával elmarad a tavalyi főszezonban mért összesített adatoktól.

A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány adatai alapján ez év augusztus 31-ig 12,3 milliárd forintot meghaladó értékben adtak el üdülési csekket, amely 51 százalékkal több, mint amennyit az elmúlt év hasonló időszakában értékesítettek, s így 369 533-an részesültek üdülési csekk-juttatásban. Az augusztus végéig beváltott csekkek értéke 8,6 milliárd forint volt, amely 63 százalékkal múlja felül a tavaly ilyenkor beváltások értékét. A csekkbeváltások 50 százaléka a szállodákban történt.