Milliókat egy lábtörésért

Vágólapra másolva!
Kisebb-nagyobb külföldi utazásoknál, különösen így a síszezon kellős közepén ma már szinte nélkülözhetetlen egy jó utasbiztosítás. S bár a magyar turisták még viszonylag kis számban biztosítják magukat, évről-évre nő az interneten kötött szerződések száma. De mit is kell tudni pontosan ezekről a biztosításokról, mikor érdemes megkötni őket és mennyibe is kerül mindez nekünk?
Vágólapra másolva!

Magyarországról évente átlagosan 10-12 millió ember utazik külföldre, s közülük a nyugat-európai átlaghoz viszonyítva viszonylag kevesen - mintegy 40 százaléknyian - kötnek utazási biztosítást. A biztosításkötések szempontjából a nyári nyaralószezon és a téli síszezon tekinthető fő időszaknak.

A statisztikai adatokból kiderül, hogy míg korábban elsősorban a biztosítóknál, vagy az utazási irodáknál kötötték meg utasbiztosításukat a turisták, manapság egyre nagyobb számban az interneten intézik ugyanezt. Rácz István a Biztosítás.hu Kft. ügyvezető igazgatója az [origo]-nak elmondta, hogy az online biztosítás-kötések száma az elmúlt három évben évről-évre megduplázódott, ami annak köszönhető, hogy szemben az utazási irodáknál található egy-két biztosítási termékkel, az internetes portálok az összes biztosításfajtát összehasonlítják, s az online kötésnek számos további kényelmi előnye is van.

Az internetes biztosításkötés elsődleges előnye, hogy a teljes szerződéskötést otthonról intézhetjük a megfelelő módozat kiválasztásától egészen a fizetésig. Nem kell az ügyfélfogadási időhöz alkalmazkodnunk, sorban állnunk, sőt személyre szabott értékelést és szakmai segítséget is kapunk, amelynek ismeretében néhány perc alatt kényelmesen megköthetjük a szerződésünket.

Mikor kössünk utasbiztosítást?

Arra a kérdésre, hogy mikor érdemes utasbiztosítást kötni külföldi utazás előtt, meglehetősen egyszerű a válasz: egy kivétellel mindig.

Első kivétel, ha olyan bankkártyával rendelkezünk, amelyhez elfogadható utasbiztosítás tartozik. Ezekről a biztosításokról azonban tudni érdemes, hogy a bankok többsége a legolcsóbb, alapszintű szolgáltatást nyújtó utasbiztosításokat nyújtják ügyfeleinek, amelyek ráadásul csak a kártya tulajdonosára érvényesek, a velünk utazókra már nem.

Minden más esetben tanácsos némi pluszpénzt áldozni az utazásra, illetőleg a biztosítás megkötésére. Ha ugyanis biztosítás nélkül ér baj minket külföldön, vagy valakinek kárt okozunk, mindent nekünk kell kifizetnünk! Kikerülvén ugyanis a magyarországi társadalombiztosítás "védőszárnyai" alól minket terhelnek a baleset, betegség, orvos, ápolás, szállítás (síelésnél helikopteres mentés) stb. könnyen milliókra rúgó költségei. Ráadásul segítséget sem kapunk senkitől, pedig ilyenkor jól jöhet a biztosításhoz járó asszisztencia-szolgáltatás, mely jól ismeri az adott ország nyelvét, a helyi sajátosságokat, az orvosokat és korházakat, és a mi megsegítésünkön túl még itthon maradt családtagjainkat is értesítheti, hazaszállíttatja összetört autónkat, megszervezi beteglátogatásunk és hazaszállításunk.

Mennyibe kerül átlagosan?

Az utasbiztosítások díja a termékben lévő kártérítési határoktól és fedezetektől függően Európán belül napi 2-300 forinttól 5-600 forintig terjed, vagyis egy átlagos 4 tagú család egy hétnapos európai nyaralása egy jó biztosítás estén sem kerül többe, mint 14-15000 forint. A tengerentúli országok, mondjuk Thaiföld, vagy az Egyesült Államok esetén a díj ennek a kétszerese. Bár egy ilyen biztosítás néhány ezer forinttal valóban növeli az utazás költségeit, összes sem érhető az említett kockázatok bekövetkezésekor ránk váró költségekre, így tehát elmondható, hogy az utasbiztosításon nem érdemes spórolni.

Közeli országokba, rövid idejű utazásra megfelelőbb lehet egy olcsóbb biztosítás is, de minden más esetben a több, jobb szolgáltatást és magas kártérítési limiteket tartalmazó utasbiztosítás az ajánlott.