Kétezer sziget tűnhet el Indonéziában

Vágólapra másolva!
Az ENSZ kormányközi bizottságának tanulmánya arra hívta fel az Indonéz kormány figyelmét, hogy a klímaváltozás következtében 2030-ig közel kétezer alacsonyabban fekvő, többnyire lakatlan szigetét veszítheti el. A jelentés szerint a várható 89 centiméteres vízszintemelkedés beláthatatlan következményekkel járhat a délkelet-ázsiai ország számára.
Vágólapra másolva!

Az indonéz környezetvédelmi miniszter kijelentette, hogy a klímaváltozás hatása túlmutatat egyes nemzetek gazdasági és kulturális vonatozású kárain, majd hozzátette felbecsülhetetlen károk érik földünket, ha olyan az olyan szigetek, mint Fidzsi, a Bahamák vagy a St. Lucia egyszerűen eltűnnek.

A tizenhétezer szigetből álló Indonézia lakossága folyamatosan igyekszik átállni személygépkocsik biogázos üzemeltetésére a káros anyag kibocsátás visszaszorítása érdekében. Kritikusok szerint azonban sem a kiotói egyezménynek, sem más, az indonéz biogázos akcióhoz hasonló kezdeményezésnek nincs értelme, addig, míg azt a világ összes országa összehangolva nem végzi.

A régió leginkább árvízfenyegetett országa a napokban 250-300 ezer lakosát kényszerült kitelepíteni déli tartományaiban, a kár pedig meghaladta a 400 millió dollárt. Az indonéz tájékoztatási központ szerint a főváros Jakarta hetvenöt százaléka víz alatt van. 12 milliós trópusi metropolisz egyes részein négy méter magasan állt a víz, amely fontos közlekedési csomópontokat árasztott el, több helyütt áramkimaradást okozott, és elvágta a telefonvonalakat. A hatóságok figyelmeztettek arra, hogy a körzetben jelentősen megnövekedett a járványveszély.

Indonéziában nagy várakozás előzi meg az ez év decemberében tartandó ENSZ klímaváltozás-konferenciát, ahova eddig száz országból közel tízezer résztvevő regisztráltatta magát.