Kanapé-tours, az igazán olcsó utazás

Vágólapra másolva!
Szeretné látni a gízai piramisokat, a Taj Mahalt vagy a párizsi Eiffel-tornyot, de nem akar fizetni a szállodai szobákért? Egy néhány éve működő amerikai közösségi oldalon mindenki találhat magának házigazdát az utazásra kiszemelt városokban, aki vendégül látja otthonában.
Vágólapra másolva!

A CouchSurfing.com koncepciója rendkívül egyszerű: a regisztrált felhasználók kiválasztják a meglátogatni kívánt városokat a világ bármely pontján és az adott városban a weboldal segítségével találhatnak maguknak olyan embereket, akik hajlandóak vendégül látni az utazókat saját lakásukban. A weboldal jelenleg közel 200 ezer regisztrált felhasználóval rendelkezik, s több mint 200 országból találhatunk tagokat - írja az ABC News Travel..

Ha valaki a CouchSurfing.com-on szervezi következő utazását, azért ne számítson az előkelő szállodák színvonalára. A legtöbb esetben a rendelkezésre álló ágyak és férőhelyek fiatalok által bérelt kis lakásokban vannak, de a torontói Amanda Charrion véleménye szerint pontosan ettől különleges egy ilyen utazás.

A "kanapé szörfölés" ideális megoldás az alacsony költségvetéssel utazóknak, diákoknak, egyetemistáknak, s nem utolsó sorban mindig új helyeket, embereket lehet megismerni, ráadásul a városnézések és az étkezések költségei miatt sem kell túlzottan izgulni - teszi hozzá.

Az utazás ezen módja nem csak annyit jelent, hogy a kiszemelt városban alhatunk néhány éjszakát az ismeretlen vendéglátónál, hiszen a legtöbb esetben a házigazdák kísérik körbe a vendéget a városban, megmutatva a legjobb helyeket, látnivalókat, éttermeket. Bár nem előírás, a legtöbb házigazda térképet, útikönyvet, sőt néha még a saját autóját is felajánlja a vendégnek, aki így egy teljesen más szemszögből ismerhet meg egy várost, mintha hagyományos turistaként járna arrafelé.

Vannak olyan vendéglátók, akik rendszeresen fogadnak külföldieket, akad, aki alig két éves Couchsurfing-tagsága alatt több tucat utazót invitált meg otthonába.

Az ötlet kétségkívül sikeres, de vannak szkeptikusok is, akik szerint korántsem veszélytelen egy alig ismert, idegen ember lakásában tölteni az éjszakákat. Ezeket a kockázatokat hivatott csökkenteni a regisztrációkor kötelező személyazonosítási procedúra, de igazából ez még nem jelent teljes biztonságot. Az oldal üzemeltetői azt tanácsolják a felhasználóknak, hogy mielőtt kiválasztanak egy vendéglátót, vagy vendéget a többi felhasználó hozzászólásaiból, véleményeiből szerezzenek információkat.

A statisztikák szerint ugyanakkor a legsúlyosabb bűnesetek apró lopások és a weboldal üzemeltetői szerint a felhasználók csupán 0,2 százalékának volt negatív tapasztalata. Ez persze a legtöbb útra kelő fiatal szüleit aligha nyugtatja meg. A felhasználók szerint ugyanakkor az utazás előtti online társalgás a vendéglátókkal éppen elegendő ahhoz, hogy valamelyest megismerjék a házigazdát, mielőtt belépnének az idegen ajtón.