Aki vállalkozott a kérdőív kitöltésére első, bemelegítő feladatként egy szóba kellett, hogy sűrítse minden vendégszeretetét. A monumentális jelző-, és határozó-özönből az első három helyezett önök szerint a:
szavak. Ezekből még nehézkes olyan varázsigét alkotni, amely azonnali vonat- vagy repülőjegy-vásárlásra készteti a világ nem itt lakó részét, jöjjön a többi kifejezés, amelyeket önök javasoltak.
A TÁJ, mint helyhatározó követi őket, ennél csak kicsit kevesebben tartották a BUDAPEST földrajzi nevet legjobbnak. Ezután jönnek, akik Magyarországot SZÉP, OLCSÓ, és GYÖNYÖRŰ, izgalmas TÖRTÉNELEM-mel bíró helynek tartják, tyúklépésnyivel hátrébb a sorban a TERMÉSZETES és a SZÉPSÉG szavak, majd a VENDÉGSZERETET, a VÁLTOZATOS és a KÜLÖNLEGESSÉG következnek. Ha idevesszük még a BIZTONSÁG, SOKSZÍNŰSÉG és HAGYOMÁNY kifejezéseket, üzembiztosan bárki elkezdheti vendégcsalogatóját, elég rádobálni a dobogós szavakat olyan álló- vagy mozgóképre, amely békés szürkemarha-gulyát ábrázol lemenő napban valahol a Hortobágyon, a kép szélén gémeskúttal, esetleg pulival.
Rengeteg megoldás érkezett a kérdőív kitöltőitől az öt szavas meghatározásra is, ezekből az ötös élbolyban a legkedveltebbek:
Ezek a szavak így egymás mellett már különös hangulatot árasztanak, élesedik a bombabiztos képi illusztráció az utazási prospektusok címlapján a Hungary-felirat alatt. Ezek szerint Magyarország egy olyan hely, amely a fenti jelzőknek külön-külön, és együtt is megfelel. Aki nem ért egyet ezzel, az nyilván mást írt az öt szó helyére, a lista ezekkel a jelzőkkel folytatódik: SZÉP, ÉRDEKES, OLCSÓ, EGYEDI, majd jönnek az ÉTELEK, ÉPÍTÉSZET és ismét a TÁJ kifejezések; futottak még a BOR, TÚRA, VÍZ és KEDVES szavak. Magyarország ezen a ponton – kívülről nézve - olyan, mint egy színes álom, de az öt szó már elég terjedelem volt ahhoz, hogy kifogyjanak a válaszadók a 100%-ig pozitív jelzőkből.
A kérdőív utolsó, még a feladathoz kapcsolódó szegmensében a válaszadók szabadon dönthettek, hány szóban méltatják Magyarországot a világ potenciális turistáinak. A kitétel az volt, hogy mindössze egy (1) mondat lehetett a terjedelem, bár az egyszavas kérdés mellett már így is végre korlátok nélkül, szabadon hasíthatott a gondolatfolyam. Aki eljutott idáig, az becsülettel járatta az agyi barázdáit még a legvégén is, ez pedig tiszteletre méltó teljesítmény.
Az önök által beküldött mondatoknak több mint 80%-a kifejezetten a vonzó tulajdonságait helyezte előtérbe hazánknak turisztikai szempontból. A mondatokban szereplő szavak jellemzően az első, „egyszavas" feladatra adott válaszokból mutálódtak, a ragok használatával jelentősen javult a betartott nyelvtani szabályok aránya, és születtek olyan szentenciák is, amelyeket bármelyik rafinált marketingguru szívesen javasolna egy kreatív meetingen egy illetékes minisztérium döntéshozóinak, például. A szerzők kedvenc „egy mondatai" a következők, szigorúan ABC-sorrendben:
Persze érdemes azt is észben tartani, hogy a jól ismert turisztikai célpontok mellett rengeteg titkos, ismeretlen csoda is várhat ránk vagy külföldi ismerőseinkre turistaként, ezeket gyűjtöttük össze korábbi cikkünkben. Köszönjük, hogy válaszoltak a kérdéseinkre!