Turisták vernek biztonsági őröket a Fudzsi leghíresebb fotópontjánál

Vágólapra másolva!
Szinte "törvényen kívüli zónává" vált az a nem hivatalos fotópont Japánban, mely egy üzlet közelében található, és amelyet nagyjából egy éve elleptek a turisták, felborítva a környék nyugalmát. A helyszínen paravánnal próbáltak védekezni a látogatók ellen, ám mostanra azok már a felbérelt biztonsági őrökkel is dulakodni kezdenek.
Vágólapra másolva!

Elképesztő fejezettel bővült Japán híres-hírhedt fotópontjának története, mely az ország emblematikus hegyére, a Fudzsira kínál szokatlan rálátást. Miként az Origo arról beszámolt, a máig tartó – és egyelőre megnyugtató lezárással nem kecsegtető – kálvária idén tavasszal kezdődött Fudzsikavagucsiko városában, a Lawson nevű hálózathoz tartozó kisboltnál. A kisbolt mellől ugyanis fantasztikus kilátás nyílik a hegyre, és miután a közösségi felületeken egyre több felvétel és szelfi bukkant fel, melyet a nagy számban Japánba érkező turisták készítettek, látogatók hada lepte el a környéket.

A kisvárost korábban egyáltalán nem látogatták a turisták, de a fotópont miatt olyan nagy számban érkeztek oda, hogy a környék nyugalma felborult.

 A vendégek rengeteg szemetet hagytak maguk után, ráadásul nem vettek tudomást az átmenő forgalomról, ami súlyos balesetveszélyt rejtett magában. Ezért a helyi hatóságok áprilisban egy fekete paravánnal takarták el a rálátást a hegyre.

Ez azonban látszólag haszontalan volt, mivel a turisták kilyukasztották a takarófóliát csak azért, hogy azon átkukucskálva láthassák a Fudzsit. S miközben a város a paraván újrafóliázásával volt elfoglalva, Japánban egy másik, korábban szintén jelentéktelen közterületet is megszállt a turisták hada a Fudzsiról készülő remek fotók reményében.

Ellepték a fotókat készítő látogatók a bolt környékét
Fotó: AFP/Kazuhori Nogi

Fudzsikavagucsiko városának paravánját aztán augusztusban lebontották, miután visszaesett a turisták száma, és a városka vezetése úgy látta, hogy a látogatók felelősségteljesebben viselkednek, azaz nem rohangálnak ki a forgalmas útra csak azért, hogy onnan készítsék el fotóikat. A helyzet normalizálódása azonban csak átmeneti volt.

Miként ugyanis a Japan Today arról beszámol, november közepére újra nagy számban jelentek meg a Lawson-boltnál a körültekintően viselkedni nem tudó, fegyelmezetlen turisták.

A helyi média nem fukarkodik az állapot leírására vonatkozó jelzőkkel, és egyenesen arról ír, hogy fotópont körül most a korábbinál is rosszabba a helyzet, a terület "törvénytelen zónává" alakult, ahol a turisták fotó iránti vágya minden racionalitást felülír.

A város ezért saját költségén biztonsági őröket fogadott fel, akiknek az a feladatuk, hogy puszta jelenlétükkel a Lawson-bolt környékén fegyelmezett viselkedésre vegyék rá a látogatókat, illetve megakadályozzák, hogy a jelentős áthaladó teherforgalmat bonyolító út forgalmát zavarják, veszélyeztetve a közlekedők biztonságát. 

Ami történt, arra alighanem senki nem számított.

A turisták egy része ugyanis dühvel és megvetéssel fordul a munkájukat védő őrök felé, és 

arra is volt példa, hogy dulakodni kezdtek velük, amikor azok megpróbálták elérni, hogy ne rohanjanak ki az úttestre.

Sőt, a beszámolók szerint a viselkedni nem tudó látogatók újabbakkal bővültek, nevezetesen a szintén felelőtlen belföldi turistákkal. Az egyik esetben az őr angolul kiáltott rá egy, az úttesten átszaladóra, aki japánul válaszolva jelezte, hogy honfitársak.. Az őr arra kérte, hogy akkor használja átkelésre a kijelölt gyalogátkelőt, és közlekedjen olyan fegyelmezetten, ahogy a japánok szokta – a szabálytalankodó azonban inkább trágárságokat kezdett kiabálni.

Fényképeket készítő látogatók a fotópontnál, mögöttük a jelentős áthaladó forgalom:

image

A város vezetése egyelőre nem látja a helyzet megoldását, de úgy gondolják, még több biztonsági intézkedésre, és több őrre lesz szükség a helyszínen ahhoz, hogy kezelni tudják a látogatók emelkedő számát, különösen tiszta időben, amikor a Fudzsit nem borítják felhők. Az önkormányzatnál azt is jelezték: ha a látogatók figyelembe vennék a szabályos közlekedésre felszólító, kihelyezett táblákat, nem lenne arra szükség, hogy adófizetői pénzből külön erre a célra helyszíni őröket fizessenek.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!