Az U.S. Fire Administration jelentése szerint 2023-ban körülbelül 23 700 lakástűz keletkezett háztartási elektronikai eszközök miatt, ezért is rendkívül fontos, mielőtt elutazunk és üresen hagyjuk az otthonunkat napokig, előtte győződjünk meg arról, hogy az elektronikai eszközeink nem jelentenek veszélyt a lakásunkra.
1. Hősugárzók
A Fogyasztói Termékbiztonsági Bizottság (CPSC) szerint a hősugárzók évente több mint 1000 lakástüzet okoznak. A Nemzeti Tűzvédelmi Szövetség megjegyzi, hogy a fűtéshez kapcsolódó lakástüzek 46%-áért a hősugárzók felelősek.
Mivel ezek még akkor is tűzveszélyt jelenthetnek, amikor otthon tartózkodunk, létfontosságú, hogy nyaralás előtt kihúzzuk őket.
2. Mosógépek és szárítók
Bár a mosógépek és szárítók nem fogyasztanak olyan sok energiát, mint más eszközök, ezeket is érdemes kihúzni hosszabb távollét esetén. Ez nemcsak energiát takarít meg, hanem csökkenti a hibák vagy tűzesetek kockázatát, különösen, ha hosszabb ideig nem használjuk őket.
3. Tévék, játékkonzolok és számítógépek
A modern elektronikai eszközök, mint a tévék, játékkonzolok és számítógépek, még kikapcsolt állapotban is fogyasztanak energiát a készenléti módban, ezért nyaralás előtt mindenképpen húzzuk ki őket, hogy elkerüljük a felesleges energiafogyasztást.
4. Konyhai kisgépek
A konyhai kisgépek, például kenyérpirítók, turmixgépek, mikrohullámú sütők és kávéfőzők is áramot fogyasztanak, ha csatlakoztatva maradnak a hálózathoz. Ezen eszközök kihúzása nemcsak energiát takarít meg, de csökkenti a meghibásodás vagy véletlen bekapcsolódás kockázatát is, miközben távol vagyunk.
5. Hajformázó eszközök és szépségápolási készülékek
A hajszárítók, hajvasalók, hajsütővasak és elektromos borotvák tűzveszélyesek lehetnek, ha bekapcsolva maradnak. Mindig húzzuk ki ezeket a készülékeket, miután befejeztük a használatukat, akár csak egy rövid bevásárlásra indulunk, akár hosszabb utazásra.
6. Lámpák
Sokan hagyják égve a lámpákat, hogy azt a benyomást keltsék, mintha valaki otthon lenne, ám ez hosszabb távollét esetén tűzveszélyes lehet.
A Fogyasztói Termékbiztonsági Bizottság (CPSC) szerint a lámpák és világítótestek kihúzása segít megelőzni az energiapazarlást és a tűz kockázatát.
1. Hűtőszekrény és fagyasztó
Ez egyértelmű lehet, de a hűtőszekrény és a fagyasztó bedugva kell maradjon, hogy az élelmiszerek biztonságban maradjanak. Ha hosszabb időre utazunk el (több mint egy hónap), érdemes azonban kiüríteni ezeket, és kihúzni a hűtőt az energiaszámlák csökkentése érdekében.
2. Füst- és szén-monoxid érzékelők
Ezek a biztonsági eszközök működőképes állapotban kell maradjanak, hogy megvédjék otthonunkat a füsttől, tűztől vagy szén-monoxid szivárgástól.
Fontos, hogy ezek az eszközök folyamatosan működjenek, még akkor is, ha távol vagyunk.
3. Biztonsági rendszerek és okoseszközök
Ha van otthoni biztonsági rendszerünk, kameráink vagy okoseszközeink, azokat mindenképpen dugva kell hagyni. Ezek az eszközök segítenek az otthonunk biztonságban tartásában.
Forrás: People.