Világszerte rengeteg olyan város vagy régió van, ahol a turizmus számít az egyik, ha nem a legfontosabb bevételi forrásnak. Mindenki ismer ilyen örökzöld turisztikai desztinációkat. A közhiedelemmel ellentétben azonban a helybéliek, akik nem turistaként, hanem életvitelszerűen tartózkodnak ezeken a helyszíneken, nem feltétlenül örülnek, amikor a főszezonban gyakorlatilag transzferállomássá válik az otthonuk és annak közvetlen környezete. Arról nem is beszélve, hogy a nyári szabadságot sem feltétlen úgy képzeli el mindenki, hogy a pihenőideje jelentős részét túlzsúfolt strandokon, vagy múzeumok előtt sorban állva tölti.
Az Európai Bizottság úgy méri a túlturizmust, hogy összehasonlítja az adott hely lakosainak számát az ott eltöltött vendégéjszakák számával. Ez alapján a görögországi Zante lett a befutó, ahol 40 ezren élnek, de rájuk 2023-ban hatmillió vendégéjszaka jutott. Vagyis minden egyes lakosra 150 vendégéjszaka, ami önmagáért beszél. Aligha így képzeli el bárki egy pihentető nyaralást.
Ebben az összevetésben déli szomszédunk, azaz Horvátország adja az ezüst érmest: Isztria nem sokkal maradt le Zante mögött, miután az ott élő emberekre fejenként 133 vendégéjszaka jutott a legfrissebb adatok szerint.
A turisták által harmadik leginkább túlzsúfolt régió Európán belül a Kanári-szigeteken található Fuerteventura, ahol minden helybélire 118 vendégéjszaka jutott.
A fenti módszertan szerint így alakult a dobogósok utáni sorrend:
4. Lanzarote (Kanári-szigetek)
5. Dodekán-szigetek (Görögország)
6. Tirol (Ausztria)
7. Pinzgau-Pongau (Ausztria)
8. Kükládok szigetcsoport (Görögország)
9. Kerkyra (Korfu)
10. Außerfern (Ausztria)
Vagyis Európán belül érdemes ezeket az úti célokat elkerülni a nyári főszezonban.