Nőtt a befektetési alapok száma és tőkéje

Vágólapra másolva!
Tizenkettővel nőtt a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) tagjai által kezelt befektetési alapok száma, és 10,3 milliárd forinttal nőtt azok tőkéje az idei első negyedévben.
Vágólapra másolva!

A negyedév során 12 új alap indult, kettő pedig megszűnt, március 31-én 180 alap működött (ebből 159 értékpapíralap, 21 pedig ingatlanalap és ingatlanalapok alapja volt). Erről a Napi Online számolt be pénteken.

Összesen 144 milliárd forint friss tőke érkezett az alapokba, ez a 2005. évi első negyedéves tőkebeáramlás valamivel több mint fele. Az alapok teljesítménye az első negyedévben több mint 50 milliárd forintot jelentett a befektetőknek.

A 180 alap jelentős része nyilvános nyílt végű (110 értékpapíralap, 5 garantált, 5 származtatott és 17 ingatlanalap), a speciális alapok döntően zárt végűek (34 garantált alap és 2 ingatlanalap), míg a zártkörű alapok száma 7. Az utóbbi fél évben jelentősen módosult ugyan a befektetési alapok piacának szerkezete, a nyilvános nyílt végű értékpapír-befektetési alapok - a csökkenő arány ellenére - még mindig a legmeghatározóbb formát jelentik.

Az alapok vagyona a negyedév végén 2071 milliárd forint volt, az újabb negyedéves csökkenés után ennek 72 százaléka a nyilvános nyílt végű értékpapíralapokban, míg további 19 százaléka a nyilvános nyílt végű ingatlanalapokban volt.

Nőtt a zárt végű speciális értékpapíralapokban tartott vagyon aránya, a negyedév végén 5 százalék volt. A vagyon 2 százalékát zártkörű értékpapíralapokban, 0,6-0,7 százalékát nyilvános nyílt végű speciális (garantált és származtatott) alapokban, illetve nem nyilvános nyílt végű ingatlanalapokban kezelték.