Több módon is elkerülhető a kamatadó

Vágólapra másolva!
A kamatadó szeptemberi bevezetése előtt számos olyan befektetési lehetőséget kínálnak a bankok, amelyek segítségével megtakarításaink hosszú távon mentesülhetnek az új elvonás alól. A pénzintézetek akciós betéteket, új befektetési alapokat ajánlanak és kedvezményes hitelek felvételét tanácsolják ügyfeleiknek.
Vágólapra másolva!

Nem érdemes külföldre menekíteni megtakarításainkat a szeptember után kivetett kamat és árfolyamnyereség adó elől, mert ilyen elvonást szinte minden országban alkalmaznak; legfeljebb nem ekkora mértékben. Az adó bevezetésének szabályai azonban tudatos és ügyes választással lehetővé teszik, hogy még sokáig adómentes maradhasson megtakarításaink hozamának jelentős része.

Hosszú távon is mentes marad az új elvonás alól a nyugdíj-előtakarékossági számlán és az életbiztosításban fialtatott összeg. Ezek a hosszú távú befektetési formák előtérbe kerülhetnek a kamatadó bevezetését követően. A nyugdíjszámla azonban csak az egyre hátrább tolódó nyugdíj-korhatár utáni időkre szóló megtakarítások esetében megoldás, az életbiztosítás pedig magas költségei miatt csak azoknak igazán jó befektetés, akik érvényesíteni tudják az adókedvezményt.

A rövid távra szóló megoldást az jelentheti, hogy megtakarításainkat az igényeinknek leginkább megfelelő időtávra "befagyasztjuk.". A szeptember előtt elhelyezett betétek és vásárolt értékpapírok ugyanis az első kamatfizetésig, a futamidő végéig, vagy a befektetés felszámolásáig mentesek maradnak az új elvonás alól.

Ennek megfelelően augusztusban érdemes lehet kivonnunk pénzünket a gyorsan lejáró vagy hamar és átlagos kamatot fizető befektetéseinkből, lecserélve hosszabb ideig adómentességet biztosítókra. Mivel a befektetések zöme a futamidő alatt az előirányzotthoz képest csak veszteséggel törhető fel, ezért célszerű megbecsülni, hogy mikor lesz szükségünk megtakarításainkra és annak megfelelő ideig lekötni azokat. Ez több különböző futamidejű részletben is megtehető.

A legegyszerűbb megoldás pénzünk olyan hosszú futamidejű bankbetétben való elhelyezése, amennyi ideig nélkülözni tudjuk pénzünk, így annak hozama adómentes marad. A problémát az jelenti, hogy a betét lekötésével lemaradunk a kamatok várható emelkedéséről. Egy éven belül és két éven túl nagy valószínűséggel többet veszítünk a kamatadón, mint a kamatszint emelkedéséből történő kimaradáson.

Annak, akinek évekig nincs szüksége megtakarításaira viszonylag alacsony kockázat mellett a betéteknél jóval magasabb hozamhoz juthat a tőkegarantált zártvégű befektetési alapok segítségével. Ráadásul a szeptember előtt vásárolt befektetési jegyek hozama a 3-4 évig terjedő futamidő teljes egészében adómentes marad.

Annak, aki nem tudja, hogy mikor lesz pénzére szüksége, a nyíltvégű befektetési alapok biztosítják a legjobb módszert a kamatadó elkerülésére. Ezek bármikor és több részletben felszámolhatóak: A kamatadót kizárólag a szeptember 1-től vásárolt befektetési jegyek hozama után kell fizetni, a korábban vásároltak hozama viszont visszaváltásukig adómentes marad.

A bankcsoportok több konkrét konstrukciót is kínálnak a felsorolt befektetési lehetőségekből. Sőt van ahol arra is módot adnak hogy jövőbeli jövedelmeinket is befektethessük még a kamatadó szeptemberi bevezetése előtt. Az értékpapírok fedezete mellett nyújtott hitel kamata viszonylag alacsony. Ennek ellenére érdemes utánaszámolni, nehogy a hitel és a befektetés kamata közti különbségen többet veszítsünk, mint a kamatadón.

A kamatadó bevezetését követően pedig a befektetéseik felszámolásakor, előbb a kamatadó bevezetése után elhelyezett, az új elvonással már terhelt megtakarításaikat célszerű felhasználni és csak később felbontani a régebben elhelyezett, adómentes összegeket.