Partnerség és vita a bécsi és a pesti tőzsde közt

Vágólapra másolva!
A bécsi és a budapesti tőzsde közös nyilatkozatban közölte hétfőn, hogy tiszteletteljes és együttműködő szellemben, partnerként dolgoznak egymással:A  viták létezését azonban elismerték.
Vágólapra másolva!

Beatrix Exinger, a bécsi tőzsde szóvivője az MTI érdeklődésére elmondta, hogy nagy meglepetéssel fogadták az osztrák fővárosban a két tőzsde közötti állítólagosan feszült viszonyról szóló budapesti sajtójelentés hírét. Kiemelte, hogy mindkét tőzsde számára fontos az önállóság megtartása. Hozzáfűzte, hogy valóban partneri a két tőzsde közötti viszony, amelyben természetesen lehetnek viták.

A szóvivő eljuttatta az MTI-hez a két tőzsde írásos nyilatkozatát, amelyben Michael Buhl, a bécsi tőzsde igazgatótanácsának tagja, valamint Szalay-Berzeviczy Attila, a BÁT elnöke erősítette meg a két intézmény közötti partneri együttműködést, válaszul arra a hétfői budapesti sajtóhírre, amely szerint a két tőzsde eltérő stratégiai nézeteket képviselne.

Emlékeztettek arra, a bécsi tőzsde és a BÁT két évvel ezelőtt döntött arról, hogy egyesítik erőiket, és más kelet-, illetve délkelet-európai tőzsdékkel együtt közös stratégiát folytatnak.

Az állásfoglalásban kiemelték, hogy a két tőzsde nagy jelentőséget tulajdonít a regionális tőzsdék függetlensége megőrzésének. Michael Buhl leszögezte, hogy az általuk követett stratégia a sikerek eléréséhez szükséges nemzetközi elismerést biztosít a független partnereknek.

A két tőzsde igazgatótanácsa teljességgel a tudatában van annak, hogy a sikerekhez vezető közös - független - út elérése hosszabb ideig is tarthat a különböző érdekekre és nézetekre tekintettel. Azonban egy másik tőzsde ellenséges felvásárlása nem volt és nem is lesz ennek a stratégiának a része - szögezte le.

Fotó: Fábián Évi
Szalay-Berzeviczy Attila az önállóságukat megtartó nemzeti tőzsdék szövetségét tartja kívánatosnak

Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde elnöke továbbra is egy közös kereskedési és elszámolási rendszeren alapuló, az önállóságukat megtartó nemzeti tőzsdék szövetségében, valamint a még állami kézben lévő vállalatok mihamarabbi tőzsdére vitelében látja a BÉT és a magyar tőkepiac növekedésének a zálogát.

A tőzsdeelnök ezt azzal kapcsolatban nyilatkozta az MTI-nek, hogy a Világgazdaság című lap hétfői számában cikket közölt arról: a bécsi tőzsde számára már csak nyűg a Bécs-Budapest-Prága-Varsó tőzsdeszövetség megszervezése, sőt költséghatékonysági szempontokból a BÉT teljes beolvasztását tervezik.

"A Budapesti Értéktőzsde a magyar tőkepiac elsődleges motorja, amely nélkülözhetetlen eleme nemzetgazdaságunk növekedésének és versenyképességének. A BÉT több mint 18 ezer milliárd forintnyi megtakarítást és befektetést köt Magyarországhoz, amelynek köszönthetően a tőkepiac szereplői évente több milliárd forintos adóbefizetéssel gazdagítják a központi költségvetést.

A Budapesti Értéktőzsde beolvadása egy nagyobb tőzsdébe vagy akár az intézmény megszűnése éppen ezért nem alternatíva, mint ahogy az elszigetelődés sem. Éppen ezért a magyar tőkepiac számára a kitörési pont más irányban keresendő" - közölte írásos nyilatkozatában Szalay-Berzeviczy Attila.

Szalay-Berzeviczy szerint "a BÁT szempontjából semmiféle változás sincs azon stratégiát illetően, amelyről 2004-ben döntöttek. Ez azt jelenti, hogy a budapesti börze továbbra is támogatja a regionális árutőzsdei szövetség kialakítását, amelyben a nemzeti tőzsdék szintjén közös kereskedési és elszámolási rendszer működik, nagy és előnyös piaci környezetet kialakítva ezzel Közép- és Kelet-Európában."