Negyedére esett a Bayer profitja

Vágólapra másolva!
A német Bayer gyógyszergyár és vegyiművek szerdán 277 millió eurós adózott eredményt jelentett a harmadik negyedévről, 76,4 százalékkal kevesebbet a tavalyi harmadik negyedévi 1,175 milliárdnál. Az elemzők többre, 299 millió euróra számítottak most.
Vágólapra másolva!

Gyorsult a profitcsökkenés: az első félévi, 1,336 milliárd eurós adózott eredmény 61,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Ez abból adódott, hogy tavaly egyszeri tőkenyereségek és a német adóreform hatásai duzzasztották az eredményt, idén pedig jelentősen nőtt az energia- és nyersanyagköltség: a kőolaj ára például a harmadik negyedév elején tetőzött.

Ez a harmadik negyedben 230 millió eurós többletkiadást okozott a Bayernek az egy évvel korábbihoz képest. Ettől függetlenül az idei teljesítményt jónak minősítették a beszámolóban, különösen a rosszabbodó világgazdasági környezethez képest.

A teljes forgalom 2 százalékkal - szervesen, vagyis a csoportösszetétel és a valutaárfolyamok változása nélkül számolva 5,1 százalékkal - 7,948 milliárd euróra gyarapodott a tavalyi harmadik negyedévi 7,793 milliárdhoz képest. A második negyedben 3 százalékos volt az éves növekedés. Az egészségvédelmi részleg bevétele 3,3 százalékkal - a második negyedben 1,9 százalékkal -, a növényvédőszereké 7,9 százalékkal - a második negyedben 13 százalékkal - nőtt, a vegyipari részlegé 2,9 százalékkal - a második negyedben 1,9 százalékkal - csökkent, rendre éves összehasonlításban.

Megerősítették, hogy egész évre a forgalom több mint 5 százalékos szerves növekedésében bíznak a cégnél, abszolút értékben közel 33 milliárd euróra. A célt a második negyedév után javították az addigi, "körülbelül" 5 százalékos növekedési várakozásról, annak ellenére, hogy a vegyipari részlegben további nehézségekre számítanak a drágaság miatt.

A belső fejlődésből az idegi eredetű izomsorvadás (szklerózis multiplex) elleni szereket és a fogamzásgátlókat dicsérték, a 2006-ban megvett, szintén német Schering gyógyszergyár teljesítménye nyomán.

A Bayer 2006 elején megszerezte az ugyancsak német Schering gyógyszergyárat, a szájon át szedhető fogamzásgátlók legnagyobb gyártóját a világon. Az ügylet a tervezettnél többe, 17,1 milliárd euróba került a Bayernek, ez volt a legnagyobb felvásárlása 142 éves történetében, de reméli, hogy ezzel piacvezető lehet a világ nagy részén különleges készítményekből.

A Scheringre a szintén német Merck KGaA gyógyszergyár is pályázott, de az első ajánlati határidő előtt visszalépett, és a korábban felvásárolt Schering-részvényeit drágábban eladta a Bayernek.

A Bayer eredeti, a Schering-vezetés által elfogadott ajánlata 16,3 milliárd euró volt, részvényenként 86 euró. A Merck versengő, részvényenként 77 eurós, összesen 14,6 milliárd eurós ajánlatát a Schering korábban elutasította, de utána a Merck 21,8 százalékot vásárolt a Scheringből a tőzsdén, és az átlagosan 86,88 euróért vásárolt részvényeket csak egyenként 89 euróért adta át a Bayernek. Így a Bayer a többi részvényesnek is kénytelen volt a magasabb árat megfizetni.

A profiltisztítás folyamatában a német Siemens szintén 2006-ban 4,2 milliárd euróért megvette a Bayer gyógyszergyár diagnosztikai és laboratóriumi berendezéseket gyártó részlegét. Az ügylet illeszkedik a Siemens vezetőinek elképzelésébe, hogy létrehozzák a világ első számú integrált diagnosztikai vállalatát. E terjeszkedéssel a Siemens erős versenyt támaszt a holland Philipsnek, amely hasonló célra törekszik.

A Bayer 2000 óta igyekszik karcsúsodni, főleg egyes vegyipari tevékenységeitől vált meg. Az átalakítások révén kilábalt a válságból, amelyet a Baycol/Lipobay koleszterincsökkentő szere okozott. Ezt 2001-ben ki kellett vonni a forgalomból, miután egészségkárosodásokkal és több halálesettel hozták kapcsolatba.