Az EU-miniszterek rábólintottak a pénzügyi felügyelet megújítására

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei kedden jóváhagyták azt a javaslatcsomagot, amelynek alapján januártól megújul a pénzügyi felügyelet rendszere az EU-ban.
Vágólapra másolva!

Brüsszeli találkozójukon a miniszterek áldásukat adták az Európai Parlament és a tagállamok kormányait képviselő tanács között előzetesen született, kompromisszumos megállapodásra. Ennek értelmében a jövő év elejétől három ügynökség fogja figyelemmel kísérni a banki, a biztosítási és az értékpapír-piaci tevékenységet, és emellett a pénzügyi rendszer egészében rejlő kockázatok figyelésével megbízott testület is tevékenykedik majd. A megállapodást még az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia.

A várakozásoknak megfelelően a miniszterek nem jutottak egyhangú álláspontra a bankadó uniós bevezetésének részleteiről, illetve a pénzügyi tranzakciókra kirótt illeték bevezetésének kérdéséről. Didier Reynders, az EU soros elnöki tisztét betöltő Belgium pénzügyminisztere és az Európai Bizottság tagjai is jelezték azonban, hogy mindkét területen, de különösen a bankadó ügyében közeledtek a tagországok álláspontjai. A végrehajtó testület várhatóan még az ősz folyamán e témában is tesz majd javaslatokat.

Foglalkoznak majd a nyugdíjreformos felvetéssel

A miniszteri ülés előtt Olli Rehn pénzügyi biztos arról is beszélt, hogy a brüsszeli uniós találkozón szóba került kilenc, főként kelet- és közép-európai tagország azon kérése, hogy az EU az államháztartási egyenleg számításakor vegye figyelembe a korábban nyugdíjreformot végrehajtó tagállamok e reformmal kapcsolatos költségeit. Mint mondta, a bizottság fontosnak tartja a felvetést, és támogatja, hogy vitassák meg a kérdést a szorosabb gazdaságpolitikai együttműködésről tárgyaló miniszteri munkacsoportban. Figyelmeztetett ugyanakkor arra, hogy el kell kerülni az olyan változtatásokat, amelyek negatív hatással lehetnek az unió növekedési és stabilitási paktumára.