Biztosítékok a körbetartozások ellen

Vágólapra másolva!
Az egyre nagyobb mértékű körbetartozások a mikro-, kis- és középvállalkozásokat érintik a legérzékenyebben. Ezért a közbeszerzési törvény módosítását célzó javaslat a fizetési fegyelem javítására törekszik. Az inkasszójog és az akkreditív biztosítása a láncszerű tartozások felszámolását jelentheti.
Vágólapra másolva!

A közbeszerzések nyertes ajánlattevői fővállalkozóként eljárva számos mikro-, kis- és középvállalkozást vonnak be a szerződés szerinti feladataik teljesítésébe. A közpénzből finanszírozott beruházások és beszerzések esetében azonban a likviditási problémákat nehezebben viselő kis cégeket nem illetik meg olyan jogi garanciák, mint amelyeket a nyertes ajánlattevő érvényesíthet az ajánlatkérővel, azaz a közbeszerzés megrendelőjével szemben. Ezen a helyzeten kíván változtatni a közbeszerzési törvény parlament előtt lévő módosítása. Az alvállalkozók jogi pozíciójának a megerősítése ugyanis - a jogalkotó álláspontja szerint - a nyertes ajánlattevő (fővállalkozó) fizetési fegyelmének a javítását eredményezheti.

Nem lehet az alvállalkozók pénzét visszatartani

A törvénytervezet igazságügyi minisztérium által elkészített indokolása rámutat arra, hogy a fővállalkozó és az alvállalkozó továbbra is a szerződési szabadság elve alapján határozhatja meg a fizetési határidőket, nem lehet ugyanakkor az alvállalkozók pénzét visszatartani akkor, ha a beruházásban részt vevők szerződésszerűen teljesítettek, és az ajánlatkérővel szembeni fizetési határidő lejárt. A szabályozás hatályát az alvállalkozók mellett az ún. láncszerű tartozásokra, vagyis azokra az esetekre is kiterjesztik, amikor az alvállalkozó további alvállalkozót, azaz teljesítési segédet vesz igénybe az általa vállalt munkához. A teljesítési segédeket a jövőben ugyanolyan jogok illetik meg az alvállalkozókkal szemben, mint amilyen jogokat az alvállalkozók gyakorolhatnak a fővállalkozóval szemben. A törvénymódosítás a közbeszerzésben való közreműködés értékétől függetlenül valamennyi félnek (alvállalkozó, teljesítési segéd) biztosítja az előzőek szerinti többletjogosítványokat biztosít a a láncolatban előrébb álló tag viszonylatában. A változások azonban a módosítás elfogadását megelőzően létrejött szerződéses viszonyokat nem érintik, kizárólag a jövőben keletkező esetleges problémákra, fizetési nehézségekre próbálnak megoldást nyújtani.

Előírják a fizetés határidejét

A jelenleg hatályos közbeszerzési törvény szerint az ajánlatkérő harminc, az Európai Unióból származó forrásból támogatott közbeszerzésekben pedig hatvan napon belül köteles a fővállalkozót megillető ellenszolgáltatást teljesíteni, kivéve, ha törvény ettől eltérően rendelkezik, vagy ha a felek halasztott, illetőleg részletekben történő teljesítésben állapodtak meg. A kis- és középvállalkozások ugyanakkor kiszolgáltatott helyzetben vannak a közbeszerzéseket elnyerő nagy, tőkeerős vállalatokkal szemben, így nem ritka az sem, hogy az utóbbiak akár 180 napos fizetési határidőt kényszerítenek ki az alvállalkozóikkal szemben - áll a javaslat miniszteri indokolásában. A cél tehát a teljesítési határidő törvényben való rögzítése, amely az alvállalkozói pozícióban megjelenő kisebb cégek helyzetét erősítheti.

A tervek szerint, ha a fővállalkozó követelése megnyílt az ajánlatkérővel szemben, 8 napon belül köteles a saját alvállalkozójának teljesíteni, az alvállalkozó pedig további 8 napon belül köteles a teljesítési segédnek fizetni. A 8 napos fizetési határidő előírása elegendő az átutalással kapcsolatos egyeztetésre, az esetleges technikai problémák kiküszöbölésére. Abban az esetben, ha a fizetésre kötelezett likviditási gondokkal küszködik, az előírt határidő lehetőséget ad arra is, hogy áthidaló megoldásokat keressen, illetve, hogy a szerződéses partnereivel tárgyalásokat folytasson.