Támogatás nélkül nem a gáz a legolcsóbb

Vágólapra másolva!
A gázártámogatás januári változása után is megmarad a távhőt használó családok hátránya az egyedi fűtéses lakásokkal szemben. Támogatási rendszer még méltánytalanabb a fával, szénnel vagy a villamos energiával tüzelőknek.
Vágólapra másolva!

A gázártámogatás módosulásával az új rászorultsági sávok mentén egyeseknek olcsóbb lesz, másoknak legrosszabb esetben akár 70 százalékkal is nőhet a gázszámla. Ezzel párhuzamosan a távfűtéssel élő háztartások támogatását is szociális alapra helyezték. A jogosultsági kategóriákat a gáztámogatáséval megegyező jövedelmi határokhoz kötötték (öregségi nyugdíjminimum 2; 2,5; 3; 3,5-szerese). A jövedelemszámítás módszertana megegyezik a gázártámogatásnál alkalmazottal, ami elég bonyolult, de a Szociális és Munkaügyi Minisztérium honlapján további részletekkel és az igénylőlappal együtt elérhető.

Lakossági távhőár-támogatás 2007. január 1-jétől:

Egy főre jutó havi jövedelem

Ártámogatás forint/gigajoule

53 660 forintig

1680 forint/gigajoule

67 075 forintig

1380 forint/gigajoule

80 490 forintig

1068 forint/gigajoule

93 905 forintig

768 forint/gigajoule

93 905 forint felett

0



A támogatási mértékek ismertek, ám, hogy a rászorulók milyen mértékű árváltozásra számíthatnak, azt egyelőre nehéz lenne megjósolni. A gázártámogatást ugyanis 2007. január elsejétől csak a lakossági fogyasztók számára biztosítják, vagyis a távfűtő művek kénytelenek lesznek piaci árat fizetni a gázért, amiből a többség a hőt termeli. Korábban a gázt a távhőt előállító erőművek is kedvezményes tarifával vásárolhatták meg. Jövőre azonban megszűnik számukra a kompenzáció, így körülbelül 100 forintos köbméterenkénti áron juthatnak üzemanyagukhoz.

Az összesen mintegy 650 ezer távfűtött lakás számára nagy különbségek mutatkozhatnak a távfűtő vállalatok áremelései között. Az árváltozás területi eltéréseit a távhőcégek sajátos beszerzési és műszaki feltételei alakítják, valamint az elszámolás alapját képező alapdíj-hődíj arány. A gázár emelkedése a hődíjra gyakorol közvetlen hatást, itt a drágulás mértéke szinte egy az egyben érvényesül. A hődíj a legtöbb esetben a számla értékének kétharmadát-háromnegyedét teszi ki.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Az eddigiek alapján a távfűtéses háztartásban élők összességében nagy átlagban 30-40 százalékos drágulásra számíthatnak. Az eltérő rászorultsági sávokba tartozó háztartások közül - a gázzal fűtőkhöz hasonlóan - a legalacsonyabb jövedelmi kategória számára várhatóan nem, a kompenzációban nem részesülőknek viszont akár 60-70 százalékkal is nőhet a távhőszámlájuk.

Jobb támogatással indul a távfűtés/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20061011sokat.htmlEzrekkel kisebb a rezsi a támogatásokkal/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20061018ezrekkel.html

A Fővárosi Távfűtőművek költségei éves szinten 14 milliárd forinttal, a lakossági energia előállítási költségei 86 százalékkal nőnek jövő évben, a gázártámogatás változása kapcsán - nyilatkozta Lázár Róbert, a Főtáv Zrt. sajtószóviviője az [origo] kérdésére. Azt azonban nem tudta megmondani, hogy a lakossági távhődíjak várhatóan mikortól és mennyivel emelkednek. Ennek meghatározása ugyanis - az ország legtöbb településéhez hasonlóan - a fővárosban is az önkormányzat hatáskörébe tartozik, döntés pedig csak később várható. A távfűtésben bekövetkező árváltozásokat ezért jelenleg nem lehet a gázfűtéséhez hasonló pontos számításokkal előre jelezni.

A tudnivalókról a Magyar Államkincstár december 11-ig levélben értesíti a lakosságot, az igénylések december esejétől küldhetők el, illetve adhatók be az államkincstár területileg illetékes hivatalánál. A március végéig beérkező igénylések alapján visszamenőleg a januári fogyasztást is támogatják.