Drasztikus drágulást hoz a következő év

Vágólapra másolva!
Az infláció többszörösével emelkednek jövőre a lakásfenntartás költségei és tömegközlekedés díjai, és ebben még nincs benne az áram, és a gáz valós áremelésének a lehetősége. Az [origo] összegyűjtötte, milyen áremelésekkel kell szembenéznünk a közlekedésben, és a lakásrezsivel kapcsolatban a következő esztendőben.
Vágólapra másolva!

Csaknem minden közszolgáltatás díja jobban drágul jövőre a konvergenciaprogram 6,2 százalékos inflációs előrejelzésénél. A vezetékes gázért és a távfűtésért pedig a támogatási rendszer gyökeres átalakítása miatt sokaknak legalább másfélszer annyit kell majd fizetniük, mint idén.

Jövőre ugyanis az elfogyasztott mennyiségen alapuló támogatási rendszert a jövedelmi és családi helyzeten alapuló váltja fel. Így, amelyik háztartásban 93 906 forint felett van az egy főre eső jövedelem, ott 70 százalékkal többet kell majd a gázért fizetni.(Erről bővebben cikkünk 3. oldalán olvashat.) Ráadásul ebben még nincs benne egy esetlegese januári gázáremelés, amelynek a villanyal együtt meg van az esélye.

A gázszámla jelentős emelkedése miatt jelentős mértékben drágul a távfűtés is. Annak díja ugyan helységenként másképp alakul, de az ország nagyobb városainak zömében 50 százalék körüli áremelés várható. Különböző szintű támogatást pedig abból is csak a fejenként 93 906 forintnál alacsonyabb jövedelmű háztartások kaphatnak.

A főpolgármesteri kabinet múlt hétfőn véglegesített elképzelései szerint átlagosan 15 százalékos lesz a drágulás a 240 ezer fővárosi távfűtéses lakásnál. A fejenként 93 906 forint feletti jövedelmű háztartásoknál 44 százalék lesz a díjemelés. Az annál alacsonyabb, ám fejenként 53 660 forint feletti jövedelműeknél 7, 15, illetve 23 százalékos díjemelés várható. A háztartások 30 százalékát kitevő, fejenként 53 660 forintos havi jövedelem alatt pedig 1,2 százalékkal csökkennek a díjak. Elképzelhető azonban, hogy két részletben történő emelésről dönt a jövő héten a fővárosi önkormányzat.

Szegeden csaknem 55 százalékkal, Pécsett 49,7 százalékkal, Nyíregyházán 35,4 százalékkal emelkedik a távfűtés díja. Miskolcon viszont egy átlagos lakás esetében csak 9,4 százalékkal nő a fűtésért fizetendő összeg. Tatabányán azonban nem drágul a fűtés, mert a név szerinti szavazáson a képviselőtestületnek csak egy tagja támogatta a az előterjesztett 12 százalékos díjemelésről szóló javaslatot.

A közműdíjak emelkedése néhány városban

Szolgáltatás

Díjemelkedés (%)

Budapest

Miskolc

Pécs

Szeged

Hőszolgáltatás

45,0

9,4

49,7

55,0

Víz-, és csatornadíj

n.a.

33,9

n.a.

10,0

Városi közlekedés

13,9

41,3

35,0

30,0

Szemétszállítás

8,1

6,0

n.a.

18,0

Kéményseprés

5,4

6,0

n.a.

8,0

Temetkezés

8,1

6,0

n.a.

25,0


Forrás: MTI, városi honlapok

A vízdíjat lakásonként átlagosan, havi 244 forinttal, a csatornadíjat 186 forinttal emelné a vízművek a fővárosban. Miskolcon januárban 19, júliusban további 12,5 százalékkal nő a víz-, és csatornadíj, ami összességében 33,9 százalék drágulást jelent. Szegeden azonban csak 10 százalékkal kerül többe ez a szolgáltatás.

Budapesten várhatóan 8,1 százalékkal, "kukánként" havi 31 forinttal emelkedik a szemétszállítás díja. A díjemelés mértéke akár 4,2 százalékos is lehetne, ha a cég előrelátó módon nem tartalékolna évi egymilliárd forintot a pusztazámori szemétlerakó szükségszerű bővítéséhez. Szegeden 18, Miskolcon pedig 6 százalékkal kel jövőre többet fizetni a szemét elszállításért.

A kéményseprési díj 5,4 százalékkal nő a fővárosban, ami kéményenként 70-80 forinttal növeli a háztartások kiadását. Szegeden 8, Miskolcon 6 százalékkal drágul a kémények tisztíttatása. Jövőre Budapesten 8,1, Szegeden 25, Pécsett Pedig 6 százalékkal kerül jövőre többe a temetkezés.